Živković je pitala Vladu Crne Gore koliko je onih u državi koji ne rade osmočasovno radno vrijeme nego duže i koji to ne smiju da kažu, jer „moraju“ da se raduju što uopšte imaju šanse da rade.
"Danas imamo mali broj ekstremno bogatih i ogroman broj onih koji ne mogu dostojanstveno da žive od svog rada. Jedni - zato što ne mogu da se zaposle, drugi – zato što rade za plate od kojih ne mogu da obezbjede ni minimum egzistencije. Na poražavajući podatak da 40% zaposlenih u Crnoj Gori prima zaradu od 250 evra, a vrijednost minimalne potrošačke korpe je 644 evra, već dugo nema odgovora, tako da velika većina građana svojim najvećim umijećem smatra da preživi od prvog do prvog", navela je Živković i dodala da država ima veliki broj onih koji rade, a da se pritom njihova osnovna radnička prava krše.
"Sistem u kojem živimo uz bajke o evropskim vrijednostima uspostavio je jedno nepisano pravilo - "najbolje ti je da ćutiš“, "nemoj baš ti da se buniš“, "ćuti da ne ostaneš i bez tog posla“, ističe Živković.
Upitala je "ako si eksploatisan na poslu, ako si diskriminisan, ako radiš mnogo više nego što si plaćen, ako ti se ne uplaćuju doprinosi, ako te polupismeni šefovi sa "novonabavljenim“ diplomama iza čijih pozicija ne stoji ni rad, ni znanje nego privatna veza ili politička podobnost izrabljuju, ako ti otimaju ono što ti stvaraš i zarađuješ i prisvajaju za sebe i sebi bliske ako su ovo pojave za koje znamo da postaje na svakom koraku u Crnoj Gori, gdje smo mi to?"
Kazala je da je sve ovo je bila svakodnevnica prije korone, a sada je situacija drastično gora.
"Socijalisti Crne Gore traže podatke o tome šta je u prvih pola godine učinila inspekcija rada u pogledu zaštite prava zaposlenih, tražimo podatke o broju prijavljenih i sankcionisanih slučajeva zloupotreba od strane poslodavaca i pitamo Ministarstvo rada i socijalnog staranja - misle li se prije izbora miješati u svoj posao", poručila je Živković.
Komentari