Oni su kazali da se na teritorijama pojedinih opština vidi jasan pad novooboljelih po danima, dok se istovremeno u drugim registruje povećanje broja novooboljelih.
- Kumulativno gledano, u ovom trenutku ukupan broj oboljelih pokazuje dalji rast, ali dinamika širenja oboljenja pokazuje blago usporavanje, koje vrlo lako i brzo može da se promijeni ako se mjere popuste ili ako oslabi njihovo sprovođenje i pridržavanje preporuka i mjera na terenu, objasnili su iz IJZCG.
Novi korona virus se veoma lako širi, a s obzirom na broj identifikovanih kontakata, u Institutu očekuju još novootkrivenih slučajeva.
Na pitanje kolika je stopa hospitalizacije, stručnjaci odgovaraju da se u Crnoj Gori bilježe nešto niže vrijednosti nego u okruženju, što je vrlo vjerovatno posljedica obolijevanja u mlađim dobnim skupinama.
-Ta vrijednost trenutno kod nas iznosi 8,7 odsto laboratorijski potvrđenih slučajeva. Udio hospitalizovanih slučajeva se značajno razlikuje od države do države, što je posljedica različitih protokola za hospitalizaciju. U nekima se kreće i do 20 odsto oboljelih – objašjavaju iz Instituta.
Oni ističu da će se taj broj povećavati kako broj oboljelih bude rastao, a da se očekuje da odnos hospitalizovanih i oboljelih bude više manje konstantan.
Pripreme za grip
S obzirom na to da se vrijeme epidemije sezonskog gripa približava, počele su i procedure oko nabavke vakcine za grip. Potpisan je ugovor za 31.000 doza, što je više od 40 odsto u odnosu na godinu ranije. Sve ove aktivnosti su u nadležnosti zdravstvene ustanove Apoteke Crne Gore „Montefarm“, saopšteno je iz IJZCG.
Na pitanje da li oboljeli i/ili oni koji su preležali kovid-19 mogu da se vakcinišu protiv sezonskog gripa, epidemiolozi odgovaraju „Naravno da da!“
Naglašavaju da to posebno važi za one koji se nalaze u rizičnim kategorijama od razvoja komplikacija i najtežih ishoda – ako su stariji od 65 godina, imaju neko hronično oboljenje ili su zbog posla koji obavljaju u većem riziku od inficiranja.
Posebno rizične grupe za razvoj komplikacija gripa i infekcije novim korona virusom su skoro idetnične tako da bi zajednička infekcija sa ova dva virusa u rizičnim kategorijama nosila višestruko veću opasnost od komplikacija i tragičnih ishoda.
- Samim tim imperativ je zaštititi ove grupe, kao i sva druga lica u riziku, koliko god je to moguće opštim mjerama prevencije i vakcinom protiv gripa – upozoravaju iz Instituta.
Oni su saopštili da prvi podaci iz najvećeg broja studija sprovedenih u svijetu ukazuju da je imunitet protiv novog korona virusa kratkotrajan tamo gdje postoji, te da je vrlo vjerovatno da će i oni koji su infekciju preležali i razvili antitijela u nekom narednom periodu postati ponovo osljetljivi. Slična situacija je karakteristična i za druge respiratorne patogene uključujući i grip.
- S obzirom na to da imaju iste načine širenja, iste rezervoare i ista tzv. ulazna vrata infekcije i novi korona virus i virus gripa mogu istovremeno da izazovu infekciju, te da u sadejstvu izazovu još veća oštećena na plućnom tkivu nego što bi ovi virusi pojedinačno bili u stanju to da urade – naglasili su epidemiolozi.
Oni su kazali da su na svu sreću i opšte mjere prevencije iste pa se „čuvanjem od jednog u suštini čuvamo i od drugih respiratornih patogena“.
Maska, ruke, distanca
Za razliku od prvog naleta korona virusa, kada su mjere bile strože, stručnjaci sada insistiraju na strogom poštovanju tri osnovna pravila: nošenje maske, održavanje distance i pranje ruku. Rast broja inficiranih je dovoljan parametar da se kaže da se preporuke ne poštuju.
Ljekari razlog vide u ljetu, koje samo po sebi nosi ležerniji pristup životu i navikama, te je samim tim i bilo za očekivati da će se znatno teže prihvatiti bilo kakvi stroži režimi ponašanja.
- Istovremeno ljudska psihologiija je takva da se vremenom percepcija rizika i opasnosti od određenih stvari koji nas neprekidno okružuju mijenja, odnosno da slabi jer čovjek prosto postane naviknut na nju i pridaje joj znatno manje važnosti.
Ako se na to doda i epidemiološki paradoks – koji kaže da se opasnost od zarazne bolesti ne shvata realnom sve dok se ne osjeti na sopstvenoj koži, jasno je zašto je došlo do opuštanja i nepridržavanja pravila kod određenog broja građana – objašnjavaju crnogorski epidemiolozi.
Oni se nadaju da cijena društvene ležernosti neće biti previsoka, kazali su Pobjedi.
Komentari