Oni su u odgovoru Markoviću istakli da je Crkva bila, jeste i ostaje privržena dijalogu kao jedinom pravom putu i načinu da se riješe otvorena pitanja u odnosima između Crkve i države koja su nastala prije i nakon donošenja i stupanja na snagu spornog Zakona o slobodi vjeroispovijesti.
Podsjećamo, Marković je pozvao Mitropoliju crnogorsko-primorsku i druge eparhije Srpske pravoslavne crkve da već sjutra, 20.07.2020. godine, nastave započete pregovore na ekspertskom nivou.
"Iz tog razloga, prihvatamo Vaš poziv, iako stiže sa ne malim zakašnjenjem, za dovršetak započetog pa prekinutog dijaloga, u nadi da to ne činite radi uključivanja ove teme u Vašu predizbornu kampanju, na šta ne možemo pristati, kako zbog Crkve Božije tako i zbog vjernog naroda. Očekujemo da će Vlada u potpunosti konačno ispoštovati crkveni i pravni subjektivitet Mitropolije crnogorsko-primorske i eparhijâ Srpske Pravoslavne Crkve, i prihvatiti naše predloge o izmjenama i dopunama pomenutog Zakona", navodi se u pismu koje je MCP uputila Markoviću.
U pismu objavljenom na sajtu MCP navodi i da ne gubi nadu da će Vlada i Skupština Crne Gore pod hitno izmijeniti i dopuniti sporni Zakon.
"Imajući u vidu složenost prilika u kojima se nalazi Crna Gora, a posebno veliku zabrinutost Crkve zbog nasilja nad sveštenstvom i vjernim narodom, kao i zbog progonjenja sveštenstva i monaštva ipak ne gubimo nadu da će Vlada i Skupština Crne Gore pod hitno izmijeniti i dopuniti sporni Zakon koji je glavni uzročnik ove nezapamćene odbrane Svetinja od strane Pravoslavnog naroda Crne Gore", kazali su iz MCP.
Komentari