“Zbog odbijanja alkotestiranja i testa na drogu policija je u Podgorici sankcionisala 25 vozača, u Pljevljima 17, u Nikšiću 16, u Bijelom Polju šest, po tri vozača su odbila test u Danilovgradu, Herceg Novom, Beranama, Žabljaku i Budvi, po dva vozača na teritorijama Kotora i Bara, a po jedan vozač u Ulcinju, Plavu i Tivtu”, kazali su Dnevnim novinama iz policije.
Sudija u sudu za prekršaje u Bijelom Polju Ahmet Međedović donio je rješenje kojim je kaznio sa 15 dana zatvora Bjelopoljca M.B. (56), jer je 26. februara na zahtjev policijskih službenika odbio da se podvrgne ispitivanju pomoću odgovarajućih sredstava i aparata (alkometra) radi provjere prisustva alkohola u organizmu.
Time je, kako se navodi, počinio prekršaj iz Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima.
U obrazloženju odluke navedeno je da je okrivljenom izrečena kazna zatvora u trajanju 15 dana uz određenje tri kaznena boda i izricanje zaštitne mjere zabrane upravljanja motornim vozilima “B” kategorije u trajanju od četiri mjeseca.
Policija u Herceg Novom nedavno je uhapsila sveštenika jer je odbio alkotestiranje, nakon čega je vrijeđao policijske službenike, a jednog i udario. On je priznao krivično djelo i kažnjen je sa 1.300 eura.
Zbog prolaska svjetlosnog saobraćajnog znaka kada mu je tim znakom zabranjen prolaz u Crnoj Gori je od stupanja na snagu izmjena i dopuna Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima do 2. jula sankcionisano ukupno 500 vozača, najviše u Podgorici 241 vozač.
“Slijedi Nikšić, gdje je sankcionisano 99 vozača, zatim Bijelo Polje 77. U Budvi su kažnjena 22 vozača, Herceg Novom njih 19, u Baru 16, na Cetinju jedan vozač, a u Tivtu njih pet. Grupa policije za bezbjednost saobraćaja sankcionisala je 20 vozača”, navode iz policije.
Podsjetimo, saobraćajna policija u Nikšiću je sredinom marta podnijela 47 prekršajnih naloga prijava zbog prolaska na crveno ili žuto svijetlo na semaforima u okviru dvodnevne akcije “Semafor”, u kojoj je pojačana kontrola saobraćaja, saopšteno je iz Uprave policije.
Novim zakonskim odredbama o bezbjednosti saobraćaja na putevima za prekršaj prolazak na crveno ili žuto svijetlo na semaforima predviđena je novčana kazna u iznosu od 300 do 1.000 eura ili kazna zatvora u trajanju do 60 dana.
Najčešći prekršaji koje vozači u Crnoj Gori prave su prekoračenje dozvoljene brzine kretanja, vožnja pod uticajem alkohola i nekorišćenje sigurnosnog pojasa.
Nikšićka policija je skoro uhapsila vozača koji je prekoračio dozvoljenu brzinu kretanja za 102km/h.
“Policija je oko 10.40 časova na magistralnom putu Nikšić Plužine u mjestu Grebice zaustavila vozilo marke ‘VW golf, kojim je upravljao I.M. (25) iz Nikšića a koji se kretao brzinom od 152 km/h iako je vidno istaknutim saobraćajnim znakom maksimalna dozvoljena brzina ograničena na 50 km/h”, kazali su tada iz policije.
On je, kako je saopšteno, priveden sudiji zbog počinjenog prekršaja iz Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima, koji mu je izrekao kaznu zatvora u trajanju od 15 dana.
Pomoćnik načelnika Odsijeka za bezbjednost drumskog saobraćaja Ilija Janjušević kazao je ranije da su izmjenama Zakona popunjene pravne praznine koje su predstavljale problem kada je u pitanju njegova primjena na terenu i povećanja iznosa novčanih kazni. Govoreći o novinama koje su predviđene zakonom, on je naglasio da su propisani uslovi kada će policijski službenici uhapsiti vozača koji upravlja vozilom pod dejstvom alkohola.
Kako je naveo, biće uhapšen vozač koji koristi ili posjeduje uređaj koji se može ugrađivati samo u vozila pod pratnjom ili sa pravom prvenstva prolaza. Hapšenje je predviđeno i za one vozače koji prekorače brzinu za 50 kilometara na sat (km/h) više od dozvoljene u naselju, odnosno 70km/h van naselja.
Kad je riječ o zatvorskoj kazni, Janjušević je objasnio da nju može izreči isključivo sud, a kazna za najteže saobraćajne prekršaje propisana je od 15 do 60 dana.
“To važi za vozače koji upravljaju vozilom pod dejstvom alkohola u koncentraciji od 2g/kg ili većoj, koji su pod uticajem opojnih droga ili drugih psihoaktivnih supstanci i koji se u naselju kreću brzinom koja je za 70 km/h i više veća od dozvoljene brzine ili van naselja brzinom koja je za 90 km/h veća od dozvoljene”, rekao je Janjušević.
Novina je, kako je istakao, mjera privremenog ograničavanja prava upravljanja vozilom i ona se izriče na osnovu sakupljenih kaznenih bodova.
“Navedena mjera će se izreći za prekršaje za koje su propisani kazneni bodovi. Kada se sakupi određeni broj bodova, službenici policije će donijeti rješenje o izricanju te mjere koja se realizuje upisom u evidenciju vozača”, pojasnio je Janjušević.
Voz udario pješaka na Zlatici
07. 08. 2024 - 23:21
|
Crna hronika
Komentari