Virus je u nedjelju detektovan i u izolovanoj Sjevernoj Koreji, koja je do sada tvrdila da je pošteđena.
Kina je danas prijavila 61 novi slučaj, najveći broj od aprila, što je podstaklo strah od novog talasa epidemije u toj zemlji.
"Slika bolesti širom planete je pomiješana. Države u kojima je došlo do intezivnog širenja zaraze su u jako teškom stanju, ali to može da se promijeni, jer smo vidjeli da je to nekima uspjelo", rekla je Marija van Kerhov iz SZO.
Iz Svjetske zdravstvene organizacije ponavljaju da mjere za spriječavanje širenja virusa ne smiju da popuštaju, jer se u poslednjih šest sedmica broj oboljelih udvostručio.
"Jasno je da kada se izvrši pritisak na virus cifre idu dolje. Čim pritisak olabavi dolazi do skoka broja zaraženih. Dakle nije pravo pitanje da li je ovo prvi ili drugi talas, nego koliki je pritisak na uklanjnjanje virusa", kaže Majk Rajan iz SZO.
I u Njemačkoj porast broja zaraženih ukazuje da je počeo drugi talas pandemije: U poslednja tri dana oboljelo je 2.000 ljudi. U Berlinu se razmatra uvođenje obaveznog testiranja za sve putnike iz inostranstva.
"Potrebna su nam obavezna testiranja na aerodromima. Testiranja za sve i što prije. Mi smo spremni i samo čekamo zeleno svijetlo savezne vlade", rekao je premijer Bavarske Markus Zeder.
Zemlje širom Azije suočavaju se s drugim talasom zaraze. Ponovo se zatvaraju restorani i druga mjesta javnog okupljanja. Zbog skoka broja slučajeva, Vijetnam je stavio u karantin grad Danang.
Australija, gdje je u nedjelju umrlo 10 osoba, najviše u jedom danu, i gdje je pet miliona stanovnika Melburna već dvije nedjelje u karantinu, takođe bilježi dnevne rekorde.
Za to vrijeme najveće do sada testiranje vakcine protiv infekcije kovid-19, čiju izradu finansira američka vlada, počela je u ponedjeljak na prvih 30.000 dobrovoljaca. Još nema garancije da ova eksperimentalna vakcina zaista štiti od virusa.
Komentari