Tim naučnika koristio je pse koji su prošli posebnu obuku u policiji. S njima su proveli sedam dana i obučavali ih da razlikuju uzorke zaraženih novim virusom i one koji nisu zaraženi, prenosi Srna.
Pri tome je korišćeno 1.012 prikupljenih uzoraka pljuvačke i traheobronhijalnih uzoraka, a psi su imali zadatak da nanjuše koji od tih uzoraka su zaraženi, navodi naučni časopis "Infection disease".
Uzorci su bili nasumično raspoređeni, pa ni naučnici ni vodiči pasa nisu znali koji uzorci su pozitivni, a koji ne.
Pokazalo se da su psi tačno nanjušili 157 pozitivnih i 792 negativna uzorka, dok nisu uspeli da pogode 33 negativna i 30 pozitivnih uzoraka.
Preneseno u statističke podatke, psi su imali 83 odsto uspjeha u identifikovanju pozitivnih uzoraka i 96 odsto uspjeha u identifikovanju negativnih uzoraka, što daje ukupni prosjek identifikovanja pozitivnih i negativnih uzoraka od visokih 94 odsto.
"Rezultati su veoma uzbudljivi. Napravili smo čvrst temelj za buduće studije i istraživanja onoga što psi mogu da nanjuše, kao i za procjene mogu li se psi da koriste za otkrivanje različitih stanja bolesti i kliničkih fenotipa", navode njemački naučnici.
Komentari