Turisti i mještani Rima pokušavaju da se rashlade u hladu krošnji drveća, u javnim fontanama ili uz sladoled, prenosi Skaj njuz.
Italijanski prognostičari kažu da je vreli talas došao iz Afrike. I u Španiji je vrelo, temperatura prelazi 40 stepeni, požar je uništio velike površine na jugozapadu Francuske, a Britanci su masovno izašli na plaže.
U San Sebastijanu, gradu na sjeveru Španije, temperatura je 30. jula dostigla 42 stepena,i to je bio najtopliji dan od kada je počelo vođenje evidencije 1955. godine.
U gradu Palma, na ostrvu Majorka u Sredozemnom moru, ove sedmice izmereno je 40,6 stepeni. Španska meteorološka agencija Aemet saopštila je da u mnogim djelovima zemlje i noću temperatura ne pada ispod 20 stepeni.
Isti izvor navodi da su usled klimatskih promlena sve češći talasi vreline. Agencija napominje da se udvostručio broj dana vrelog talasa od 1980-tih godina.
Na jugozapadu Francuske požar je 30. jula uništio oko 150 hektara borove šume, što je dovelo do masovne evakuacije. Žrtava nije bilo, a policija utvrđuje okolnosti izbijanja požara.
U Britaniji je u petak temperatura bila 37 stepeni. Temperatura od 37,8 stepeni izmjerena je 31. jula na aerodromu Hitrou, u zapadnom Londonu, i to je bio najtopliji dan u Britaniji ove godine.
— severe-weather.EU (@severeweatherEU) July 31, 2020
Komentari