Milioni litara napitka iz pivara Južne Australije pretvoreni su u električnu energiju u tamošnjem postrojenju za preradu otpadnih voda. Ukoliko će ljubiteljima da bude iole lakše - pivu, koje je umjesto u njihovim stomacima završilo napajajući objekte australijskog javnog komunalnog preduzeća, istekao je rok.
Usljed mjera predostrožnosti zbog zdravstvene krize izazvana novim virusom korona uvedenih u martu, na mnoge pivare, pabove i restorane stavljen je katanac. Rezultat zatvaranja? Bilo je neprodatog piva.
Posljedica iznenadno niske potrošnje alkohola bila je nikad veća proizvodnja struje iz obnovljivih izvora u postrojenju za preradu otpadnih voda Glenelg iz Adelejda.
Kapacitet je skočio na 654 MW tokom samo jednog mjeseca. Količina električne energije iz piva je dovoljna za snabdijevanje 1.200 domaćinstava.
U normalnim okolnostima fabrika generiše oko 80 odsto struje iz biogasa, međutim, pomoću novog resursa, gotovo je energetski samodovoljna. Pivo se ispušta u rezervoare u kojima se miješa sa muljem iz kanalizacije.
U maju je proizvedeno rekordnih 355.200 kubnih metara biogasa, a u junu 320.000 kubnih metara biogasa, ubacivanjem 150.000 litara piva u energetski miks nedjeljno.
Javno komunalno preduzeće "SA Water", koje sprovodi ovu praksu, naglašava da se tako smanjuje količina otpada uz istovremeno povećanje upotrebe čiste energije i koristi za životnu sredinu.
Menadžerka Liza Hanan objasnila je da je pojačanje iz pivara dobrodošlo.
"Na vrhuncu pandemije kovida-19 bili smo u prilici da prihvatimo pivo od industrije koje je trebalo da se odloži. Ono je zaista sjajan otpad za naš digestor zbog svoje visoke energetske vrijednosti", otkrila je ona i dodala da su na taj način na dobiti čak i njihovi klijenti zato što se kroz elektroenergetsku nezavisnost snižavaju računi preduzeća, a posljedično i njihovi troškovi.
Energetski portal.rs
Komentari