Miščević je moderirala panel sa dvije mlade talentovane rediteljke iz jugoistočne Evrope, Ruksndrom Gitesku iz Rumunije i More Raca sa Kosova*, koje su izrazile zadovoljstvo zbog učešća na ovogodišnjem SFF-u, iako se odvija online. Obje mlade rediteljke su se složile da je regionalna saradnja veoma važna u njihovom poslu zbog umrežavanja i upoznavanja ljudi sa sličnim kvalifikacijama i iskustvom, koji će se zajedno profesionalno razvijati.
"Nije jednostavno biti mlad i razvijati karijeru, naročito u našoj regiji. Prije pandemije, mladoj osobi na Zapadnom Balkanu su trebale oko dvije godine da pronađe prvi posao. Prema statističkim podacima, sada, tokom krize, 1 od 6 mladih osoba u Evropi izgubila je posao. To je surovo. 51% naših mladih brinu oko zaposlenja i to je nešto što se mora rješavati, kako bismo naše kćeri i sinove, našu budućnost zadržali u našoj regiji. Kada znamo da u našoj regiji debituju filmotvorci u svojim 30-im ili čak 40-im godinama, još je veća važnost njegovanja i razvijanja platforme kao što je SFF-ov program Talents i takmičarski studentski film", rekla je Miščević.
Na panelu su se okupili mladi filmotvorci iz regije i šire - učesnici SFF-ovog programa Talents Sarajevo i oni koji se takmiče za nagradu Srce Sarajeva za najbolji studentski film, koja je od samog početka, već četvrti put zaredom, pod pokroviteljstvom Savjet za regionalnu saradnju.
Obje režiserke su zavrsile program Talents, a Gitesku je takođe radila na svom filmu kroz SFF-ov CineLink koprodukcijski market. Njihovi filmovi, "Otto Barbarin" Gitesku i debitantski film Race "Galaksija Andromeda" imaće svjetsku premijeru na 26. SFF-u, a takmiče se za nagradu Audentia za najbolju rediteljku u konkurenciji od 12 filmova. Oba filma se takmiče i u sekciji Srce Sarajeva za nagradu za najboljeg glumca.
Komentari