Istraga je usredsređena na utvrđivanje zašto je skoro 3.000 tona eksplozivnog amonijum nitrata bilo uskladišteno u gradskoj luci.
Detoniranje tih zaliha izazvalo je eksploziju koja je potresla čitav glavni grad Libana, ubivši najmanje 180 i povrijedivši oko 6.000 ljudi.
Tridesetak osoba se još vodi kao nestalo poslije te eksplozije, najrazornije u istoriji Libana, koja je pričinila štetu procijenjenu na 10 do 15 milijardi dolara.
U međuvremenu su se pojavili dokumenti koji su pokazali da su libanski zvaničnici znali za 2.750 tona amonijum nitrata godinama uskladištenog luci i za opasnost koju predstavlja.
Sudija Fadi Savan je četiri i po sata ispitivao šefa carine Badri Dahera, pritvorenog posle eksplozije, u prisustvu dva njegova advokata, prije nego što je izdao naredbu za hapšenje, navela je agencija.
Daher će ostati u pritvoru dok se istraga nastavlja.Agencija je navela da je sudija posle ispitivanja Dahera otišao na poprište eksplozije da vidi štetu i kasnije se vratio da ispituje Hasana Korajtema koji je bio najviši lučki zvaničnik do dana eksplozije.
Predsjednik Libana Mišel Aun izjavio je da je istraga eksplozije vrlo složena i da se neće brzo završiti.
On je objasnio da je istraga podeljena na tri dijela i da prvi ima za cilj da ispita okolnosti vezane za tovar, drugi da se utvrdi odakle je i ko ga je utovario, a treći ko je bio odgovoran da se osigura i ko se time bavio.
Aun je naveo da francuski i istražitelji FBI pomažu jer, kako je rekao, imaju više sposobnosti od Libanaca da otkriju detalje zbog čega je brod sa visoko eksplozivnim materijalom stigao, šta je bio izvor i ko ga posjeduje.
Gnev javnosti prema vladajućoj eliti zbog korupcije i lošeg upravljanja porastao je poslije eksplozije i Vlada Libana koju podržava ekstremistički Hezbolah i njegovi saveznici je podnijela ostavku 10. avgusta i sada ima status prelazne.
U međuvremenu nema zvaničnih konsultacija o tome ko bi mogao da zamijeni Hasana Diaba na mjestu premijera niti se pojavio mogući kandidat.
Komentari