Dodaje da su mjere koje se odnose na Crnu Goru i BiH donijete pod uticajem politike, dok su za ostale zemlje kriterijumu jasni.
Kon tvrdi sa se sa otvaranjem granice Crne Gore za turiste iz Srbije epidemiološki rizik povećava.
“Tu nema dileme. Svako ko priča drugačije jednostavno ne zna šta priča”, rekao je on gostujući na TV Prva.
Na pitanje da li Krizni štab razmatra uvođenje karantina za Srbe koji se vraćaju iz inostranstva, kaže da je to nešto o čemu mora da se raspravlja.
“Ove mjere u odnosu na Bosnu i Hercegovinu i Crnu Goru su potpuno pod uticajem politike. Ako se to ne kaže onda postaje potpuno nejasno zašto se uopšte sprovode mjere. Neću više o tome da govorim. Dakle, epidemiološki rizik definitivno postoji”, naglasio je Kon.
Objasnio je da po pitanju ostalih zemalja postoji jasna lista koju izbacuje Evropski centar za kontrolu bolesti, gdje su zemlje podijeljene na crvene, plave i zelene zone na osnovu takozvane kumulativne stope ili incidencije obolijevanja u periodima od 14 dana.
“Što se Evrope tiče ona svakih 15 dana revidira listu. Nešto slično bi trebalo da bude kod nas. To je za sada zamrznuto. O tome je bilo rasprave na Kriznom štabu i donijeta je odluka kakava je donijeta za neposrednu okolinu”, rekao je epidemiolog i dodao: “Naši tek ulaze u Crnu Goru. Odmah moram da kažem da ne bi trebalo da bude iznenađen niko od naših građana ako se neka takva mjera eventualno uvede.”
Naglasio je da on iznosi svoje lično mišljenje koje je prije toga iznio i na Kriznom štabu.
“Ljudi treba da znaju da je rizik da tamo idu, a zašto idu to znaju oni sami”, rekao je Kon.
Dodao je da neke zemlje za ulazak zahtijevaju obavezan karantin, druge negativan PCR test dok su za Srbiju prihvatljive obije opcije.
Komentari