Ovi virusi 'sarađuju' jer, kada su instalirani na računaru, konstantno skidaju nove verzije drugog virusa te su te nadograđene verzije često nepoznate za antivirusne programe pa korisnici i sigurnosni programi često niti ne znaju da imaju zaražene računare, prenosi dnevnik.hr.
Na BBC-u su prenijeli upozorenje Majkrosoftovog bezbjednosnog stručnjaka Hina Čoija (Hyuna Choia) koji je rekao kako se virusi Vobfus i Beebone često mogu pronaći na istim računarima te je opisao način na koji oni 'sarađuju'. Računari se najčešće prvo zaraze s Vobfusom putem klasičnih načina na koji se šire virusi i ostali malware – klikanjem na linkove na lažnim stranicama, putem meilova, USB pogona i slično, a jednom kada je virus instaliran kriminalci se mogu dokopati ličnih podataka i drugih informacija s računara.
Kada Vobfus zarazi računar, on daunloduje i Beebone te računar tada postaje dio botnet mreže zaraženih računara koje online kriminalci i hakeri mogu iskoristiti za hakerske napade, širenje spama ili druge kriminalne aktivnosti na mreži. Čoi kaže da, iako je Vobfus prvi put otkriven još 2009. godine, u posljednje vrijeme sve veći broj računarskih korisnika ima probleme s njim, a razlog za to jeste njegova povezanost s Beeboneom te ova dva virusa djeluju kao 'partneri u zločinu' na zaraženim računarima.
Naime, s obzirom da konstantno skidaju nadograđene i izmijenjene verzije 'partnerskog' virusa, njih je jako teško otkriti na računarima te, čak i ako se otkrije i ukloni jedan od ta dva virusa, drugi ponovno može skinuti novu verziju tog virusa koji je uklonjen s računara.
Tako ako korisnik otkrije Vobfus i ukloni ga s računara, on neće znati da je Vobfus vjerovatno na računar već skinuo Beebone koji će ponovno na računar instalirati novu verziju Vobfusa koju će antivirusni program teško otkriti.
Jednom kada ovi virusi napadnu računare teško ih je ukloniti pa Čoi savjetuje korisnicima veliki oprez prilikom surfovanja internetom, klikanja na sumnjive linkove i skidanja datoteka s mreže, a upozorava i kako na računarima uvjek treba biti instalirana posljednja verzija antivirusnog softvera te kako je potrebno isključiti 'autorun' opciju u Windowsima jer se ovaj virus širi i putem USB pogona
Izvor (Nezavisne novine)