Kaže da je resor na čijem je čelu u proteklom periodu učinio mnogo, a da, povodom nepostizanja dogovora o Zakonu o slobodi vjeroispovjesti sa SPC, ostaje ista poruka Vlade: zakoni moraju jednako da važe za sve u Crnoj Gori i kulturna baština mora biti očuvana. Istakao je Pažin i da je odgovornost za neizručenje Svetozara Marovića Crnoj Gori isključiva odgovornost državnih organa Srbije.
Zadovoljan je Pažin učinjenim u njegovom resoru. Ispunjene su, kaže za NOVU M, sve obaveze iz programa rada Vlade, odnosno procenat realizacije je stoprocentan.
"Obaveze se odnose prije svega na zaokruživanje normativnog pravnog okvira iz poglavlja 23 i 24 u pregovaračkom procesu sa Evropskom unijom. Sada je suštinski važno da zakoni i propisi koji su donešeni budu na valjan način implementirani, i zato ćemo u narednom periodu snažno insistirati na jačanju odgovornosti u pravosuđu, jednako kad su u pitanju druge institucije od značaja za vladavinu prava jer vladavina prava znači pravnu sigurnost za građane, sigurnost investicija i poslovanja za one koji donose novu vrijednost, i jednakost pred zakonom za sve. Ukoliko ove institucije od značaja za vladavinu prava budu na visini zadatka u narednom periodu, vrata EU će biti širom otvorena, a mislim da ne treba da napominjem od kakvog je to značaja za građane CG i kakve to sve benefite nosi", kaže Pažin.
EK je konstatovala napredak u posljednjem Izvještaju, ali osporavaju prečesta VD stanja. Takva situacija je u sudstvu i Tužilaštvu ponajviše. Na pitanje kako vidi rješenje tog problema Pažin kaže da razumije zainteresovanost naših partnera u Briselu i dijela domaće javnosti za ova pitanja.
"Ali moram da kažem da je politikantski manir i jedna vrsta manipulacije stav jednog dijela protagonista opozicione političke scene kada pokušavaju da pripišu odgovornost za takvo stanje Vladi. To naprosto nije tačno, jer Vlada nije nadležna za izbor čelnika ovih institucija jer da jeste taj bi problem odavno bio riješen. Naprotiv, šireći maglu na ovaj način, ti opozicioni političari bježe od sopstvene odgovornosti jer je posve jasno da izbor treba da bude obavljen u Parlamentu uz značajno učešće opozicije. Na taj način oni šalju poruku da nijesu spremni da prihvate svoj dio odgovornosti u vršenju društvenih poslova koji su im povjereni", kaže Pažin.
Komenatrišući nepostizanje dogovora sa SPC o Zakonu o slobodi vjeroispovjesti, potpredsjednik Vlade navodi da Država ostaje pri starom stavu.
"Vidjećemo šta donosi budućnost, jedno je sigurno - zakoni moraju jednako da važe za sve u Crnoj Gori i kulturna baština mora biti očuvana jer je to ustavna dužnost države", ističe Pažin.
Mitropolit SPC u Crnoj Gori Amfilohije, odbacio je prozivke vladajuće partije i analitičara da politički djeluje i da otvoreno podržava opoziciju. Kazao je da Crkva nikom nije koalicioni partner, ali ni politički protivnik.
Ministar pravde Pažin ocjenjuje sa druge strane da je jasan politički angažman SPC, što je kaze, nesvojstveno demokratskim društvima. Na pitanje da li će takav pristup ometati dalje eventualne pregovore Vlade i Crkve o primjeni Zakona o slobodi vjeroispovijesti, Pažin kaže da je to ne samo da suprotno dobrim demokratskim praksama i ulozi i mjestu koje vjerske zajednice imaju u demokratskom društvu, nego je suprotno i crkvenom pravu odnosno kanonskom pravu.
"Naime, apostolska pravila u pravilu 6 nalažu da episkop ili đakon na se ne uzima svjetovne poslove ili neka se svrgnu. Dakle, primjetno je da crkveni velikodostojnici ne haju mnogo za ova pravila, da ih to mnogo ne uznemirava, pa je teško povjerovati da su spremni da poštuju crnogorske svjetovne zakone ako ne poštuju sopstvena pravila", navodi Pažin za Novu M.
U intervjuu je istakao da je odgovornost za neizručenje Svetozara Marovića radi izdržavanja zatvorske kazne u Crnoj Gori isključiva odgovornost državnih organa Srbije "koji ne samo da ne postupaju po svojoj međunarodnoj obavezi i ne lišavaju Marovića slobode po Interpolovoj potjernici i ne izručuju ga Crnoj Gori nego za to ne daju baš nikakvo objašnjenje".
"Ono što je začujuđujuće je kako javnost Srbije gleda na to da lice koje je osuđeno za teška krivična djela iz oblasti korupcije ne isporučuje Crnoj Gori, a uredno se postupa u svim drugim predmetima i da li tu ima neke zloupotrebe ili neke druge vrste inkriminirajućeg ponašanja", kaže Pažin.
Ističe da za sve ove godine nikakav odgovor nismo dobili od Srbije, te da je to zaista čudno i suprotno dobrim međunarodnim odnosima.
Resorni ministar dodaje i da je iz EU poručeno Crnoj Gori da je u budućem izručenje Svetozara Marovića problem Srbije, a ne Crne Gore i da je realno očekivati da to pitanje bude tretirano u nadzoru Srbije od strane EU u ispunjavanju njihovih obaveza iz poglavlja 23 i 24.
Komentari