"Moramo učiniti sve što možemo kako bismo olakšali trgovinsku i ekonomsku aktivnost između EU i naših susjeda na evro-mediteranskom području i promovisali regionalnu integraciju", rekao je evropski komesar za ekonomiju Paolo Đentiloni.
On je naglasio kako će izmjene sporazuma pomoći državama kao što je Liban da se oporave i obnove, te će "u isto vrijeme podržati evropske kompanije u pristupu novim tržištima", istakao je Đentiloni.
Evropska komija je podsjetila da roba sa preferencijalnim porijeklom ispunjava uslove za uvoz s nižim stopama carine ili čak nultom stopom, u zavisnosti od povlaštenog tarifnog tretmana.
Pravila o porijeklu nužna su u bilo kojem trgovinskom sporazumu, jer ona određuju koja roba može imati prednost od povlaštenog tretmana.
"Porijeklo robe je ekonomska nacionalnost robe kojom se trguje", rekao je Đentiloni.
Postupci porijekla osiguravaju da carinske vlasti mogu provjeriti porijeklo robe i omogućiti kompanijama da dokažu porijeklo svoje robe.
Kad se ispune svi potrebni zahtjevi, roba s preferencijalnim porijeklom ispunjava uslove za uvoz s nižim stopama carine ili čak nultom stopom, zavisno od povlašćenog tarifnog tretmana, navodi se u saopštenju Evropske komisije.
Predlozi Evropske komisije modernizovaće preferencijalne trgovinske sporazume sa 20 zemalja iz panevropsko-mediteranske regije (PEM).
Predlozima se dopunjavaju, pored balkanskih zemalja i bilateralni sporazumi EU sa Islandom, Lihtenštajnom, Norveškom, Švajcarskom, Farskim Ostrvima, Turskom, Egiptom, Izraelom, Jordanom, Libanom, Gruzijom, Moldavijom, Ukrajinom, kao i posebno sa Palestinom.
Komentari