Anton Endrjuz stoji pred komopjuterskim ekranom širokim četiri metra i maše plišanim medvjedićem. Na ekranu se odmah pojavljuje slika medvjedića, a kompjuterski glas pita: “Treba li da uključimo medvjedića u priču za laku noć?”
Majkrosoftov inžinjer se slaže, a kompjuter preuzima medvjedića kao lik u svom virtuelnom svijetu, i poziva Endrjuza da se uključi. Medvjedića je u priču uveo samim gestom, a glasom može da utiče na radnju. Tastatura i miš leže zaboravljeni na trosjedu iza njega.
Endrjuz je koordinator Majkrosoftovog tima za razvoj prototipa, a ova priča za laku noć predstavlja igru kroz koju se približava ouzbiljnoj revoluciji interfejsa koju ovaj IT koncern trenutno planira za svoje korisnike: kompjuteri i ljudi će se u buduće bolje razumjeti, bez posredovanja tastature i miša.
Umjesto toga, tehnika će kontinuirano prepoznavati potrebe korisnika, na osnovu govora, gestova i držanja tijela.
Radna soba sa ogromnim kompjuterskim ekranom predstavljaće dio prototipskog stambenog i radnog okruženja, u kome će se kompjuteri prilagođavati ljudima umjesto da očekuju da im ovi daju zadatke.
Polaznu tačku ove revolucije predstavljao je X-box, i njegov uređaj “Kinekt”.
Najnovija verzija ovog sistema, konzola X-Box-one, koju je “Majkrosoft predstavio u maju, a kameru visoke definicije u stanju je da prepozna ne samo grube pokrete ruku, već i trzaje pojedinačnih prstiju, da vidi u mraku, da prepoznaje lice korisnika i da po izrazu lica donese zaključak o njegovom raspoloženju.
U stanju je da razlikuje više aktera, pa čak i da izmjeri puls, a takođe i da skenira složene uređaje kao što je 3D laserski skener i da obradi njihov trodimenzionalni odraz u digitalnom svijetu.
Ovaj uređaj se još uvijek prodaje uz X-box, ali ubuduće će igrati centralnu ulogu u interkciji korisnika sa kompjuterom kakvu “Majkrosoft” zamišlja. “Kinektova“ tri oka trepere odasvud: iz ramova za slike, digitalnih radnih površina, pa čak i kuhinjskih uređaja.
Princip se zove “prirodni korisnički interfejs”, a ideja je da sa svojim kompjuterima stupamo u interakciju kao sa ljudima, preko multimodelarnih podataka, govorom i gestovima, uz uključivanje svog okruženja. Drugim riječima, kompjuteri će, poput ljudi, prepozanvati kontekst, pa čak i raspoloženje sagovornika, a u eksperimentalnoj fazi je i projekat koji svaku površinu pretvara u ogroman tačskrin, tako da klasični interfejs više neče biti ni potreban.
Ni konkurencija ne miruje, pa tako “Epl” radi na kompjuteru čiji uzor predstavlja vizija Stenlija Kjubrika: sveprisutnom, pričljivom, uvijek svjesnom raspoloženja i životne situacije korisnika.
Pionirsku verziju sličnog uređaja “Epl” je izbacio 2011, sa svojim “Digitalnim asistentom Siri”, sa kojim se komunicira uglavnom gestovima i glasom, a nastavak predstavlja “OK Glas”.
Savršen uređaj za nadzor
Ovaj “vrli novi svijet”, je međutim, još i prije sadašnje afere sa špijunažom počeo ozbiljno da zabrinjava stručnjake za zaštitu podataka.
Već i Kjubrikov film slika mračnu verziju svijeta u kom svezanjući kompjuter zloupotrebljava svoju moć.
Po njima, Xbox konzola za igru i trajno uključena Kinekt kamera predstavljaju, naime, “savršen uređaj za nadzor”. Proizvođači uvjeravaju da kamere i mikrofone ne zloupotrebljavaju za špijunažu preko interneta, u sopstvene ili državne svrhe, ali pitanje je - može li im se vjerovati?
(Izvor: Blic)