Na vrhuncu zatvaranja uvedenih da bi se suzbila pandemija gotovo 1,5 milijardi djece bilo je pogođeno zatvaranjima škola, naveo je Unicef.
"Za najmanje 463 miliona djece čije škole su zatvorene zbog kovida nije postojalo nešto kao učenje na daljinu. Sam broj djece čije je obrazovanje mjesecima potpuno poremećeno predstavlja vanredno stanje u obrazovanju na globalnom nivou. Posljedice bi mogle da se osjećaju u privredama i društvima narednih decenija", rekla je izvršna direktorka Unicefa Henrijeta For.
U izveštaju Unicefa ukazuje se na znatnu nejednakost prema regionima, a djeca u podsaharskoj Africi su najteže pogođena. Kada se radi o brojevima, najviše djece je pogođeno u regionu južne Azije, odnosno, najmanje 147 miliona dece.
Kako se pojašnjava, izveštaj je svjetski reprezentantivna analiza o dostupnosti tehnologije u domovima i alatki potrebnih za učenje na daljinu kao što je pristup televiziji, radiju i internetu i dostupnost nastavnih programa prenošenih preko tih platformi. Izvještaj se bazira na podacima prikupljenim iz 100 zemalja.
Prema izvještaju, kada se radi o pomenutom, najpogođenija su djeca u najsiromašnijim domaćinstvima i ruralnim oblastima, odnosno čak 72 dosto školske djece koja nemaju mogućnost učenja na daljinu žive u najsiromašnijim domaćinstvima. Tri četvrtine školaraca koji nemaju pristup učenju na daljinu živi u ruralnim oblastima, navodi se u izveštaju.
Agencija UN za djecu pozvala je vlade svijeta da im prioritet bude ponovno bezbijedno otvaranje škola, kada budu ublažili mjere zbog koronavirusa.
U slučajevima da nije moguće ponovo otvoriti škole, Unicef poziva vlade da u nastavne planove za novu školsku godinu uključe i gradivo koje su djeca propustila u vrijeme kada nisu mogla da prate nastavu.
Ističe se da ponovnim otvaranjem škola mora da se proširi pristipu djece učenju, uključujući i učenje na daljini, pogotovu kada se radi o marginalizovanim grupa. Školski sistemi, takođe, treba da budu prilagođeni i tako napravljeni da mogu da odgovore na buduće krize.
Komentari