"Teško je povjerovati da će Milo Đukanović i njegova stranka posle 30 godina da ode u opoziciju. Ukoliko rezultati budu validni nadajmo se da će biti priznati od strane vladajućeg režima i da neće izazvati nove tenzije. Crnu Goru čeka vrijeme velike neizvjesnosti, bez obzira ko formirao vlast", smatra Popov.
Prema njegovom mišljenju, ako vlast formira DPS samo bi se "pojačali protesti", a ako to bude opozicija moraće da se suoči sa nizom problema, prenosi N1.
"Jedan je saniranje Zakona o slobodi vjeroispovjesti. Ali se može desiti pokretanje pitanja odgovornosti dosadašnje vlasti, a treba imati u vidu da je Đukanović i dalje predsjednik države", navodi Popov.
Kao "ogroman problem" sa kojim se mora suočiti nova vlast Popov ističe i pitanje "urušene privrede".
Filipović ističe da u opoziciji postoje velike ideološke razlike.
"Imate Građanski pokret URA koji je pro-NATO i pro-EU partija, a sa druge strane Demokratski front koji je konglomerat ekstremno desnih, klerikalnih partija", navodi Filipović.
Riječ je, dodaje Filipović, o potpunoj promjeni paradigme i ocjenjuje da može da bude opasno skretanje sa spoljno-političkog kursa Crna Gore "koje stoji kao mogućnost".
"Ako ne sada, a onda nakon te dvije godine najavljene prelazne vlasti", kaže Filipović.
Popov vidi najavu "ekspertske vlade" kao jedino rješenje koje ne bi izazvalo turbulencije unutar Crne Gore.
"Jer ako bi samo Demokratski front diktirao politiku buduće vlade onda bi to potpuno iščašilo Crnu Goru iz sadašnjeg trenda evropskih integracija. Ekspertska vlada bi mogla da otkloni ideološke neusglasice", smatra Popov.
Ako bi, kaže Filipović, nakon tranzicionog perioda Demokratski front, "koji je pod velikim uticajem Aleksandra Vučića i vlasti u Srbiji", sam vladao, onda bi došlo do "velikog poremećaja" u regionalnoj politici.
"Ovo je sinoć prije svega pobjeda crkve, ne toliko opozicije. Energija litija je najviše doprinijela pobjedi opozicije na izborima. Crkva će imati svoja očekivanja kada je u pitanju nova vlast", zaključio je Filipović.
Komentari