Kampanja je usmjerena na zemlje koje je EFSA prošle godine identifikovala da čine "regiju zabrinutosti“ zbog njihove blizine zemljama u kojima je prisutna ova bolest.
"U skladu sa tim rizikom, kampanja se sprovodi u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Grčkoj, Kosovu, Sjevernoj Makedoniji, Srbiji, Sloveniji i Crnoj Gori", navodi se u saopštenju.
Ova kampanja će dopuniti tekuće napore Evropske komisije i drugih međunarodnih organizacija koje se zalažu za iskorjenjivanje ove bolesti u Evropi.
Iz MPRR su pojasnili da je Afrička kuga svinja virusna bolest koja pogađa domaće i divlje svinje. Virus je bezopasan za ljude, ali je u mnogim zemljama prouzrokovao značajne ekonomske gubitke.
Dodali su da trenutno ne postoji vakcina za ovu bolest, tako da pojava bolesti može zahtijevati ubijanje velikog broja svinja na farmama u pogođenim područjima.
"Kampanja ima za cilj podizanje svijesti i razumijevanje ove bolesti u svih devet navedenih zemalja. Namijenjena je grupama ljudi i pojedincima koji dolaze u kontakt sa domaćim i divljim svinjama, poput držaoca svinja i lovaca",kazali su iz Ministarstva.
EFSA će se takođe sarađivati sa veterinarskim organizacijama, lovačkim i poljoprivrednim udruženjima, carininom, graničnom policijom, lokalnim samoupravama, turističkim organizacijama i putnicima.
Rano otkrivanje, prevencija i izvještavanje su od suštinskog značaja za suzbijanje ove bolesti, te su i ključne poruke ove kampanje.
"Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove sprovodi kampanju podizanja svijesti o afričkoj kugi svinja uz finansijsku podršku EK. Osim stalnog informisanja držaoca svinja, lovaca i ostalih subjekata važnih za prevenciju pojave obe bolesti, Uprava u kontinuitetu obavještava crnogorsku javnost o svim rizicima i preventivnim mjerama, a dio te kampanje su bilbordi na cijeloj teritoriji Crne Gore, kao i animirani film koji se emituje na nacionalnoj televiziji i više lokalnih televizija", zaključuje se u saopštenju Ministarstva.
Komentari