Početkom pandemije izražena je zabrinutost da bi ibuprofen protiv bolova mogao da pogorša kovid. Međutim, onda su istraživači pretresli bolničke kartone 9.326 Danaca s kovid, od kojih je njih 248 uzimalo NSAID ljekove i nisu pronađene nikakve razlike u težini simptoma.
Dakle, korištenje nesteroidnih protivupalnih ljekova (NSAID), kao što su ibuprofen i diklofenak, nije povezano s bilo kakvim štetnim učincima kod pozitivno testiranih na kovid. To su rezultati studije Antona Potegarda sa Univerziteta Južne Danske i kolega iz Univerzitetske bolnice Aarhus, kao i Danske agencije za ljekove, objavljene 8. septembra u PLOS Medicine.
Tokom ranih faza pandemije strahovalo se da upotreba lijeka protiv bolova, ibuprofena, može pogoršati stanje oboljelih od kovida. Kako je upotreba ibuprofena i drugih nesteroidnih protivupalnih ljekova široko rasprostranjena, trebalo je provjeriti o čemu je riječ.
U novom istraživanju istraživači su prikupili podatke o svim Dancima koji su između 27. februara i 29. aprila bili pozitivni na virus SARS-CoV-2. Pročešljani su podaci o upotrebi NSAID-a, smrtnosti, hospitalizaciji, upotrebi mehaničke ventilacije i akutnim bubrežnim terapijama. U tom razdoblju 248 pacijenata koristilo je NSAID ljekove, prenosi tportal.
Istraživači nisu otkrili povezanost bilo kojeg ishoda i upotrebe NSAID-a. Umrlo je 6,3 posto pacijenata pozitivnih na koronavirus koji su koristili ljekove protiv bolova, njih 24,5 posto bilo je hospitalizovano, a 4,9 posto primljeno je na odeljenja intenzivne njege. Ti su procenti vrlo slični onima koji su zabilježeni među pacijentima bez terapije NSAID ljekovima: 6,1, 21,2 i 4,7 posto.
"S obzirom na dokaze, nema razloga za povlačenje dobro naznačene upotrebe NSAID-a tokom pandemije SARS-CoV-2", kažu autori.
"Međutim, uvek treba uzeti u obzir dobro utvrđene štetne učinke NSAID-a, posebno njihove bubrežne, gastrointestinalne i kardiovaskularne učinke, a NSAID ljekove svi pacijenti trebalo bi da koriste u najmanjoj mogućoj dozi u najkraćem mogućem trajanju".
Komentari