On navodi da je i dalje u velikoj mjeri prisutno neslaganje Beograda i Prištine u vezi sa Kosovom i Metohijom.
"Ako mi ne stabilizujemo Balkan onda će biti teško da budemo smatrani geopolitičkom silom. Jer niko drugi to neće učiniti, samo Evropljani", rekao je Borel u intervjuu za Fajnenš Tajms.
On je dodao da pitanje Balkana predstavlja posebnu zabrinutost za EU.
Borel je naglasio da je "susjedstvo EU praktično u plamenu" i založio se za "snažan i jedinstven odgovor" svih članica bloka.
"U poslednjih 10 mjeseci naše susjedstvo je zahvatio plamen, od Libije do Belorusije. Sve je mnogo gore nego što sam očekivao", rekao je Borel.
Govoreći o regionu Sredozemlja, Borel je naveo da su tenzije između Grčke, Turske i Kipra počele da rastu eksponencijalno i postoji ozbiljan rizik da sukob preraste nivo reči.
Tenzije su porasle kada je Turska počela sa istraživanjem energenata u spornim djelovima Sredozemnog mora na koja pravo polažu i Grčka i Kipar. Grčka je u međuvremenu rasporedila pomorske i zračne jedinice, dok je Francuska naredila vojne patrole. Lideri EU razgovaraće o Turskoj 24. septembra.
Govoreći o Bjelorusiji, Borel je rekao da će ministri spoljnih poslova EU 21. septembra sačiniti listu restriktivnih mjera protiv zvaničnika umiješanih u namještanje predsjedničkih izbora u Bjelorusiji 21. septembra.
Brisel je odbacio rezultate izbora u Bjelorusiji održanih 9. augusta na kojima je pobijedio Aleksandar Lukašenko osvojivši 80 posto glasova.
EU je, takođe, osudila nasilnu represiju mirnih protesta i upozorila na uvođenje sankcija.
Komentari