Vlada Crne Gore je, bez održavanja sjednice, a na osnovu pribavljene saglasnosti većine članova Vlade, usvojila Informaciju o potrebi obezbjeđivanja sredstava za jačanje dijagnostičkih kapaciteta Instituta za javno zdravlje Crne Gore i nabavku dijagnostikuma i medicinskog potrošnog materijala za kovid.
Usvojena je Informacija Vladi Crne Gore za nabavku dezinfekcionih i drugih sredstava kao i aparata za mjerenje tjelesne temperature za potrebe vaspitno-obrazovnih ustanova. Iz tekuće budžetske rezerve se izdvaja 1.085.179,80 eura za nabavku zaštitnih i dezinfekcionih sredstava za potrebe škola pred početak školske godine.
Specifikacija pojašnjavaju iz Vlade uključuje dozere, sredstva za dezinfekciju ruku, platnene zaštitne maske, asepsol, bezkontaktne toplomjere i vizire.
Vlada je usvojila Informaciju o potrebi obezbjeđivanja sredstava za plaćanje obaveza prema dobavljačima Zdravstvene ustanove Apoteke Crne Gore "Montefarm“ za isporučene ljekove.
"Kako ne bi došlo do zastoja u isporuci ljekova i time ugrožavanja zdravlja građana Ministarstvo finansija je zaduženo da odobri izmjenu dinamike mjesečnog plana potrošnje za 2020. godinu za potrošačku jedinicu Fond za zdravstveno osiguranje Crne Gore i odobri prijevremeno otpuštanje sredstava od mjeseca decembra i mjeseca novembra sa Programa: Zdravstvene institucije 9.958.373,68 eura, što odgovara visini planiranih sredstava za ljekove i medicinska sredstava za mjesec novembar i decembar", navedeno je iz Vlade Crne Gore.
Vlada je takođe usvojila Polugodišnji izvještaj o inspekcijskom nadzoru u oblasti javnih nabavki za period januar - jun 2020.godine.
U Izvještaju je navedeno da je inspekcija za javne nabavke u izvještajnom periodu kontrolisala 106 subjekata – obveznika primjene Zakona o javnim nabavkama, i da su u 108 inspekcijskih pregleda utvrđene 53 nepravilnosti kod 29 subjekta nadzora.
"Najveći broj nepravilnosti u odnosu na broj inspekcijskih pregleda, utvrđen je u kontroli ispunjenosti uslova za obavljanje poslova službenika za javne nabavke (46,15 odsto), nepravilnosti kod donošenja Pravilnika o sprovođenju hitnih nabavki (13,33 odsto), čuvanje evidencije o javnim nabavkama (13,04 odsto) itd. U izvještajnom periodu nadzor je sproveden na 53,92 odsto manje subjekata nego u istom periodu 2019. Navedeno je da su razlog epidemiološke mjere koje su bile na snazi", saopšteno je iz Vlade.
Komentari