Njegovo međunarodno umjetničko obrazovanje i rad doveli su ga 1969. na mjesto kulturnog atašea pri Sudanskoj ambasadi u Londonu. Na tom je mjestu ostao do 1972. nakon čega se vraća u Sudan. Tu je radio u Ministarstvu kulture sve do 1975. kada je bez suđenja zatvoren.
Šest mjeseci je proveo u zatvoru nakon čega je neobjašnjivo pušten, na isti način kao što je i iz nerazjašnjenih razloga bio zatvoren.
1977. prihvatio je ponudu da ode u Katar na mjesto ministra kulture. Kako je rekao za britanski "Gardijan", 21 godinu je ćutao o tome kako je umjetnik, sve dok se ponovno nije vratio u London.
Za "Gardijan" je govorio i o strašnim uslovima svojeg zarobljeništva, o tome kako ih je deset dijelilo jednu ćeliju, a samica je bila kazna za one koje bi ulovili s bilo kakvim pisanim materijalima. Ipak, on je svoj rad nastavio na komdićima koje je uspio da zakopa. To zarobljeništvo je na neki način bilo slično uslovima u kojima su afrički umjetnici stvarali jer, prema njegovim riječima, “decenijama su afrički umjetnici radili u vakumu”.
Svoj umjetnički rad Salahi je započeo šezdesetih i u nekoliko prvih decenija njime dominiraju elementarne forme i linije, a nešto kasnije, zadržavajući apstraktnost, prelazi na organske oblike koji se zadržavaju i do najkasnijih radova u kojima počinju da prevladavaju crna i bijela boja. Jedan je od prvih umjetnika koji je uveo arapsku kaligrafiju u svoje slikarstvo.
Izložba u "Tejt modernu" u Londonu otvorena je do 22. septembra, a izloženo je stotinjak Salahijevih radova.(Gardijan)
(Izvor:RTCG)