Makron je naglasio da su intimni trenuci roditelja i njihovih novorođenih beba veoma važni.
"Kada beba stigne na svijet, nema razloga da se o njoj brine samo majka. Važno je omogućiti veću jednakost u podjeli odgovornosti“, navodi francuski predsjednik.
Ova najava je stavila tačku na debatu o prvih 1.000 dana djetetovog života koja je vođena u Francuskoj. U septembru je neuropsihijatar Boris Sirnik u izvještaju koji je naručila Makronova vlada, predložio da očevima treba omogućiti do devet nedelja plaćenog odsustva za njegu djeteta.
Doktor Sirnik je pozdravio mjere koje je najavio predsjednik, mada su one mnogo manje ambiciozne od predloga iznijetih u izvještaju.
"To je početak. Stvari se kreću postepeno – ne mogu se izvesti odjednom. Prisustvo oca je mnogo važnije nego što smo mislili, i mnogo ranije nego što smo vjerovali“, naglasio je dr Sirnik u intervjuu za Radio Frans internasional.
Trenutno, u Francuskoj otac može da koristi 14 slobodnih dana po rođenju djeteta, a Makron želi da se taj broj udvostruči - na 28. Pored toga, očevi će primati dnevnice iz budžeta državnog zdravstvenog osiguranja. Minimalno i obavezno plaćeno odsustvo trajalo bi sedam dana.
"Vrijeme je bitan faktor za uspostavljanje veze između djeteta i roditelja. Ovih 14 dana je previše kratko", smatra Makron.
Prema najavi predsjednika, firme koje ne dozvole svojim zaposlenima da uzmu sedam dana plaćenog očinskog odsustva biće kažnjene sa 7.500 eura.
Kako navodi Njujork tajms, u Francuskoj očevi mogu da koriste očinsko odsustvo od 2002. godine, ali se procjenjuje da ga koristi oko 70 odsto očeva.
Kada produženje – koje se takođe odnosi i na istopolne parove – stupi na snagu sljedećeg jula, Francuska će se pridružiti Litvaniji i Španiji, nudeći očevima četiri nedelje plaćenog odsustva.
Ali Francuska će i dalje zaostajati za nekoliko zemalja, uključujući Portugaliju, koja nudi do pet nedelja, i Finsku, koja očevima trenutno omogućava odmor do devet nedelja. U februaru je finska vlada koju su vodile žene najavila da će se očinstvo produžiti na sedam mjeseci sljedeće godine.
U Nemačkoj svi roditelji mogu uzeti do 14 mjeseci plaćenog odsustva, koje mogu podijeliti međusobno. Švedska ima sličan sistem, parovima je dozvoljeno da dijele do 480 dana roditeljskog odsustva.
Komentari