Kako je navedeno, tokom kovid krize Ministarstvo je bilo aktivno u pronalaženju načina za obezbjeđivanje mogućnosti za učenje na različitim obrazovnim nivoima.
Konstatovano je i ulaganje u školsku infrastrukturu, koje je rezultiralo izgradnjom novih škola i rekonstrukcijom postojećih, ali i planiranjem novih infrastrukturnih projekata, a ono na šta je potrebno staviti fokus u narednom periodu jeste pristupačnost objekata.
Navedeno je da se nastavilo sa promovisanjem značaja predškolskog obrazovanja i vaspitanja, koje je sada dostupno i u određenim ruralnim područjima, te da se očekuje da Strategija ranog i predškolskog vaspitanja i obrazovanja koja je u pripremi, dalje ojača ovaj obrazovni nivo, kako bi se povećao obuhvat djece predškolskim vaspitanjem.
Konstatovano je i da je povećavano interesovanje za dualno obrazovanje, uz naglasak da je sada potrebno raditi na njegovog daljoj održivosti kroz zajedničko finansiranje od strane kako javnog, tako i privatnog sektora, te na daljem jačanju kapaciteta mentora u dualnom sistemu i generalno monitoringu u ovoj oblasti.
Iz Ministarstva napominju da će se pažnja usmjeravati i na nastavak povezivanja obrazovanja sa tržištem rada.
"U visokom obrazovanju u toku je izrada Strategije visokog obrazovanja, na osnovu ranije izrađenog Zakona o akademskom integritetu, imenovan je Etički komitet, Crna Gora aktivno učestvuje u Erasmus+ programu, dok posebna pažnja treba da bude posvećena evaluaciji primjene uvedene obavezne praktične nastave na visokoškolskim ustanovama", pojašnjava se u saopštenju.
Dodatno, nastaviće se rad na podizanju sveukupnog kvaliteta visokog obrazovanja.
"Takođe, posebna pažnja biće usmjerena na djecu RE populacije, za koje se već opredjeljuje jedan broj stipendija i drugi podsticaji, ali i za sve ranjive grupe. Na kraju, PISA rezultati pokazali su ograničen napredak, te se u narednom periodu očekuje primjena planova i preporuka, kako bi se dalje povećao nivo postignuća", poručili su iz Ministarstva prosvjete.
Komentari