Američka ambasadorska Džudi Rajzing Rajnke saopštila je da američka Vlada ponosno podržava Crnu Goru u borbi protiv transnacionalnog organizovanog kriminala kroz jačanje kapaciteta Sektora za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma Uprave policije.
"U toku protekle godine pomagali smo Sektoru da razvije mrežu za razmjenu zaštićenih podataka, što je posebno važno jer dio Sektora služi kao finansijsko-obavještajna jedinica (FOJ), od koje se zahtijeva da ispuni međunarodne standarde za zaštitu osjetljivih bankovnih i finansijskih podataka kojima raspolaže", navela je Rajnke.
Ponosna je kako ističe što su udružili snage sa EU i Savjetom Evrope, koji doniraju softver za sistem za upravljanje dokumentacijom za Sektor za sprječavanje pranja novca koji će im pomoći da prate i upravljaju istragama.
Džudi Rajzing Rajnke
"Fokus ove donacije na Sektor za sprečavanje pranja novca i njihov Odsjek za za međunarodnu razmjenu obavještajnih podatka i informacija odslikava važnost finansijskih istraga u borbi protiv međunarodnih kriminalnih organizacija kao i razvoju zakonodavnog okvira koji je neophodan kako bi bilo moguće identifikovati, zaplijeniti i konfiskovati nezakonito stečenu dobit iz kriminalnih aktivnosti", pojašnjava Rajnke.
Dodala je da je sigurna da će kolektivni napori dati rezultate u borbi protiv ovih vidova kriminala, istovremeno pomažući Crnoj Gori da se odupre koruptivnom uticaju tzv. “prljavog novca”.
"Naša podrška Upravi policije neće se zaustaviti ovdje, a naši partneri iz Uprave mogu da računaju na našu podršku i ubuduće", poručila je Rajnke.
Oprema operativna tek 2021. godine
Sistematsko prikupljanje podataka je ključni preduslov za bolje procesuiranje krivičnih djela pranja novca i finansiranja terorizma. Novi računarski program za upravljanje slučajevima, doniran od strane EU i Savjeta Evrope, će biti operativan u januaru 2021. godine i omogućiće elektronsko prikupljanje, procesuiranje i razmjenu finansijskih obavještajnih podataka.
Šefica Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, ambasadorka Oana-Kristina Popa je izjavila da su u godišnjem izvještaju o Crnoj Gori, objavljenom prije dva dana, primijetili da je Crna Gora napravila određeni napredak u oblasti borbe protiv organizovanog kriminala, da su početni rezultati postignuti u slučajevima pranja novca, kao i da se kontunuirano jačaju kapaciteti nadležnih organa u ovoj oblasti.
"Međutim, sistemski nedostaci nastavljaju da koče cio lanac krivične pravde u slučajevima pranja novca. Računarski program za upravljanje slučajevima, koji doniramo kroz naš zajednički program sa Savjetom Evrope, će unaprijediti interne operacije i unaprijediti međuinstitucionalnu saradnju. Uparen sa donacijom naših američkih kolega, ovo je dobar korak ka uspostavljanju funkcionalnog institucionalnog okvira za sprečavanje i otkrivanje slučajeva pranja novca i finansiranja terorizma", naglasila je Popa.
Oana Kristina Popa
Ambasadorka Popa je dodala da se unaprijed raduje saradnji sa crnogorskim institucijama na ubrzavanju reformi u oblasti pravde, slobode i sigurnosti, jer građani očekuju da vide konkretne rezultate i koristi od nove administracije.
Evgenia Giakoumopoulou, šefica Programske kancelarije Savjeta Evrope u Podgorici je podvukla da unaprijeđena hardverska oprema, koja će omogućiti da računarski program u januaru 2021. postane operativan, doprinosi ispunjenju jednog od najvažnijih prioriteta prepoznatih od strane finansijsko-obavještajne jedinice.
"U isto vrijeme, ovaj program doprinosi sprovođenju MONEYVAL-ove preporuke koja zahtijeva uspostavljanje odgovarajućeg informacionog alata u cilju jačanja analitičkih proizvoda FOJ-a. Konačno, efektivnije i efikasnije upravljanje prikupljenim obavještajnim podacima će doprinijeti povećanju analitičkih izvještaja o sumnjivim transakcijama, time unaprjeđujući kvalitet istraga i krivičnih procesa vezanih za pranje novca i finansiranje terorizma", pojašnjava Giakoumopoulou.
Evgenia Giakoumopoulo
Šefica Programske kancelarije Savjeta EU dodaje da će koordinacija i automatska razmjena podataka voditi većem broju krivičnih istraga i sudskih procesa za krivična djela pranja novca i finansiranja terorizma u Crnoj Gori. Prijem, procesuiranje i prosljeđivanje informacija će biti sprovođeni u skladu sa evropskim i međunarodnim standardima u oblasti sprječavanja pranja novca i finansiranja terorizma i u skladu sa standardima o zaštiti ličnih podataka.
Pomoćnik direktora za Sektor za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma Dejan Đurović je istakao da donacija predstavlja kičmu budućeg finasijsko obavještajanog sistema Sektora za sprečavanje pranja novca i finansiranje terorizma i služiće kao osnov za efikasnu borbu protiv organizivanog kriminala i korupcije u ostvarenju zadaržtog cilja da niko ne može zadržati imovinsku korist stečenu kriminalnom djelatonošću.
Dejan Đurović
"Već danas, sa zadovoljstvom mogu da istaknem da smo uspjeli ostvariti početne rezultate na polju borbe protiv pranja novca koji su kao takvi prepoznati u posljednjem izvještaju Evropske komisije za Crnu Goru, a prije nekoliko mjeseci i u izvještaju Moenyval-a koji je uklonio Crnu Goru sa liste država koje su obavezne da periodično izvještavaju o napretku. Takođe, urađen je ogroman posao na ponovnom povratku crnogorske finansijsko-obavještajne jedinice u Egmont mrežu, gdje smo do sada uspješno prošli sve krugove evaluacije ispunjenosti standarda i došli pred sam kraj procesa za ponovni prijem", kazao je Đurović.
Ističe da su i pored ostvarenih dobrih početnih rezultata, svjesni da je pred njima ozbiljan i naporan posao da u sljedećih godinu dana implementiraju sve savremene standarde u ovoj oblasti, te da do 2022. godine uspostave efikasnu finansijsko-obavještajnu jedinicu koja će biti prepoznata kao relevantan partner kako na nacionalnom, tako i međunarodnom nivou.
U toku 2020, kroz Međunarodni kriminalističko-istražni program pomoći u obuci policije (ICITAP), ambasada SAD je finansijsko-obavještajnoj jedinici donirala multifunkcionalni skener, licence za zaštićenu elektronsku poštu, program za zaštitu od virusa, i konačno hardversku opremu potrebnu da se uspostavi unutrašnji zatvoreni mrežni sistem unutar finansijsko-obavještajne jedinice. Mreža će biti korištena za prijem osjetljivih bankovnih podataka kao što su izvještaji o gotovinskim i sumnjivim transakcijama.
Novi računarski program za upravljanje slučajevima se razvija u okviru zajedničkog programa EU i Savjeta Evrope “Horizontalni program za Zapadni Balkan i Tursku 2019-2022”, projekta za borbu protiv ekonomskog kriminala u Crnoj Gori koji finansiraju EU i Savjet Evrope, a koji sprovodi Odsjek za ekonomski kriminal i saradnju Savjeta Evrope.
Komentari