Prema pisanju zagrebačkog dnevnika, Klinički bolnički centar "Sestre Milosrdnice" u ovom trenutku je van pogona i ima 124 zaposlenih, njih 30 pozitivno na virus korona, a 95 ih se nalazi u samoizolaciji.
U Kliničkoj bolnici "Sveti duh" testirano je 250 osoba i dosad je stiglo 11 pozitivnih nalaza, a danas se očekuje još desetak pozitivnih.
U samoizolaciji je 48 zaposlenih.
Bolnica u Splitu može bez teškoća da funkcioniše dok broj hospitalizovanih ne pređe 50, a sada imaju tridesetak pacijenata.
U Međimurju, gdje broj oboljelih stalno raste, situacija je, kažu, zasad zadovoljavajuća - do kada, ne znaju.
Dnevni broj zaraženih i hospitalizovanih raste, a Vlada, piše list, nije izložila nikakav konkretan plan borbe protiv epidemije.
Naučne projekcije, dodaju, pokazuju da bi već za dvije sedmice broj hospitalizovanih mogao da preraste 1.000 i to je, kažu, tačka u kojoj je funkcionisanje zdravstvenog sistema ozbiljno ugroženo - prije svega zbog izloženosti zdravstvenog kadra zarazi.
Moglo bi se, ističu, dogoditi da o oboljelilima nema ko da brine.
"Razmatramo da, dok se situacija ne stabilizuje, ponovno pređemo na sistem kakav smo imali, odnosno da se primaju samo hitni pacijenti i svi oni kojima neodlazak ljekaru, poput osoba na hemoterapijama, može direktno uticati na liječenje, a da se ostalo odgodi. Ovakav dnevni porast broja oboljelih utiče i na zdravstveni kadar", navode.
"Naši zaposleni žive i izvan bolnice, putuju javnim prevozom, imaju ukućane, djecu, moraju odlaziti u prodavnice", kaže Mario Zovak, v. d. direktora Vinogradske bolnice.
Hrvatska danas bilježi više od 1.000 novozaraženih, što je najviše do sada u jednom danu, a juče ih bilo 793.
Sve je više zaraženih u domovima za starije.
"Trenutno imamo 439 bolesnika u bolnicama uz 3.500 zraženih. Ako nastavimo ovakvom stopom, sljedeće sedmice doći ćemo do 700 bolesnika u bolnicama i oko šest hiljada zaraženih jer će se neki izliječiti. Ove brojke naš zdravstveni sistem ne može da podnese bez značajnih problema", upozorio je dr Ozren Polašek, šef Centra za globalno zdravlje.
Ističe da bi samo nedjelju dana kasnije u Hrvatskoj moglo doći do 1.000 hospitalizovanih 9.000 zaraženih.
"To znači da bismo do 30. oktobra mogli doći do brojki koje sistem ne može da izdrži", rekao je Polašek.
Hrvatska je, sudeći prema odgovoru dobijenom iz Vlade, piše list, izvršna vlast nema konkretan plan koji se bazirao na mjerljivim kriterijumima od kojih zavisi uvođenje mjera, pa je prema dostupnim informacijama, ta zemlja rijetka članica EU bez jasnih smjernica šta činiti u kojoj situaciji, piše list i dodaje da se epidemiolozi slažu da je zaraza van kontrole.
Komentari