"Suzbiti pandemiju koronavirusa uopšte nije lako, što nam pokazuju podaci iz Evrope, odnosno Evropske unije, gdje je primjetna velika transmisija virusa", naveo je prof. dr Boban Mugoša, direktor Instituta za javno zdravlje i dodao da su pojedine zemlje već počele da uvode restriktivnije mjere protiv širenja kovida.
Mugoša je saopštio da su kapaciteti testiranja od kovida prebukirani, uprkos tome što ekipe Instituta rade i do 18 sati dnevno, i da zbog velikog priliva testova na kovid u planu je širenje kapaciteta laboratorija, i otvaranje centara za brzo testiranje na koronavirus širom Crne Gore.
"Uprkos tome što imamo veliku transmisiju Crna Gora se uspješno drži u trci sa pandemijom, i za sada nema opasnosti od urušavanja zdravstvenog sistema", poručio je Mugoša.
"Trenutno se u Kliničkom centru Crne Gore liječi 58 pacijenata od kojih su 13 oboljelih na Infektivnoj klinici, svi su stabilnog stanja, sa srednje teškom kliničkom slikom. Na Internoj klinici liječe se 24 kovid pacijenta, od kojih je 14 životno ugroženo, od čega su tri pacijenta na respiratoru, a 11 ih je na neinvazivnoj ventilaciji. Na odjeljenju kardiologije KCCG liječi se 11 pacijenata, svi stabilnog zdravstvenog stanja. U Institutu za bolesti djece od koronavirusa liječi se jedan pedijatrijski pacijent sa kojim je majka pratilja. Na Neurohiruškoj klinici su hospitalizovana dva pacijenta, koja se primarno liječe od neuroloških tegoba, ali je nalaz na koronavirus pokazao pozitivan rezultat i oni su smješteni u posebnu izolacionu sobu. Na odjeljenju urologije liječi se jedna pacijentica, inače pacijent sa posebnim potrebama, i sa njom je hospitalizovana majka pratilja. Na Hiruškoj klinici se liječe tri kovid pozitivna pacijenta i to jedan pacijent na odeljenju digestivne hirurgije, drugi pacijent na odeljenju grudne hirurgije i treći pacijent je hospitalizovan na odeljenju vaskularne hirurgije", istakao je Abdić.
Navodi da je u Baru na liječenju 61 pacijent, od kojih je osam hospitalizovanu na odeljenju Intezivne njege. Pojašnjava da su četiri pacijenta na respiratoru a da su četiri pacijenta na neiznvazivnoj ventilaciji.
"U bolnici u Beranama je 28 pacijenata od kojih su osam sa teškom kliničkom slikom, i svi su životno ugroženi. U Nikšiću su hospitalizovana 84 pacijenta, sa težom kliničkom slikom ih je pet od kojih su tri priključena na neinvazivnu ventilaciju.U specijalnoj bolnici za plućne bolesti u Brezoviku je 26 pacijenta, svi stabilnog stanja, u Pljevljima je hospitalizovano 22 pacijenta, a u Bijelom Polju je smješteno 29 kovid pacijentan svi stabilnog stanja dok je 12 pacijenata u opservaciji. U specijalizovanoj privatnoj ustanovi "Kodra" smješteno je šest bolesnica, od toga tri porodilje i tri trudnice sve stabilnog zdravstvenog stanja", iznio je podatke Abdić.
Abdić ističe da su u Crnoj Gori 26 pacijenata na neinvazivnoj ventilaciji a da ih je šest priključeno na respiratoru.
On se osvrnuo i na rad Kliničkog centra, koji uprkos pandemiji svakodnevno bilježi između 200 i 250 pacijenata, koji nisu pregledani zbog kovida već zbog drugih medicinskih tekoba.
"Ono što me kao građanina brine, mimo koronavirusa jeste povećan broj smrtnih slučajeva u saobraćajnim udesima širom Crne Gore", naveo je Abdić, i dodao su to pretežno mladi ljudi u punoj životnoj snazi, i da je to posebno potresno za osoblje KCCG, a posebno za porodice.
Nermin Abdić, Foto: PR Centar
Apelovao je na sve učesnike u saobraćaju da vode računa prilikom upravljanja motornim vozilom kako bi se izbjegle sve kobne situacije.
Na konstataciju da je predsjednik NKT-a Milutin Simović pozvao Institut da preispitaju odluku o zatvaranju ugostiteljskih objekata, Mugoša je odgovorio da je na zadatku struke da predlaže mjere, a da krajnji ishod o odlukama donosi NKT na sjednicama.
"Mjere semafora bazirane su na informacijama iz CEZUSA koje se uzimaju u obzir kao najtačnije, i da struka najviše raspolaže sa datim procjenama", saopštio je Mugoša i dodao da u IJZ imaju razumijevanja za ugostitelje koji su pogođeni, međutim da je javno zdravlje iznad privrede države.
"Problem širenja koronavirusa je nepoštovanje mjera od strane NKT-a, i to dovodi do velike lokalne transmisije među stanovništvom, a kao najveće mjesto okupljanja građana označeni su upravo ugostiteljski objekti", poručio je Mugoša.
Abdić je naveo da se u Crnoj Gori 96 zdravstvenih radnika liječi širom zdravstvenih ustanova, a kod sedam nemedicniskih radnikaje zabilježena infekcija kovidom.
"Stanje svih hospitalizovanih, i onih u kućnoj izolaciji je dobro, i među njima nema životno ugroženih", izričit je Abdić.
Na pitanje koliko je precizan broj učenika i nastavnog osoblja koji je obolio od koronavirusa, Mugoša je saopštio da tačnih podataka nema, ali da je primjetno to da nema velikog broja širenja zaraze među djecom i nastavnim osobljem, tako da nema ni izričite opasnosti od zatvaranja škola.
"Što se tiče specijalističkih pregleda u KCCG, njih do daljenjeg neće biti, odnosno da je na sjednici KCCG odlučeno da se oni do daljeg zabrane", poručio je Abdićdodajući da se to odnosi samo na slučajeve koji po prirodi mogu da sačekaju, a da prekida hitnih specijalističkih pregleda neće biti, i do toga ne smije doći.
"Nijedna hemodijaliza, zračenje, hemoterapija ili previjanje povreda i ozbiljnih zdravstvenih stanja ne smije biti preskočeno, i svi zaposleni u KCCG će učiniti sve da to toga ne dođe", istakao je Abdić, naglašavajući da nijedan teško bolesni pacijent nije vraćen kući bez pregelda od početka kovd krize.
Abdić je pojasnio da trenutno kapaciteti KCCG nisu popunjeni, odnosno da je prema procjeni od početka krize u bolnici rezervisano 110 kovid postelja, a da je trenutno 58 pacijenata.
"U slučaju potrebe širenja kapaciteta za pacijente oboljele od korone Klinički centar ima razrađen akcioni plan, koji je ostvariv za veoma kratko vrijeme", izričit je Abdić.
Podsjetio je da je ukupan broj postelja u kovid bolnicama od 570 do 600, uz mogućnost proširivanja kapaciteta za 150 do 200 smještajnih jedinica.
"Imajući u vidu smirivanja pandemiju u opštinama koje su bile najžešće pogođene, optimistično možemo reći da ukoliko se predviđene projekcije ostvare za širenje kapaciteta neće biti potrebe", naglasio je Abdić.
Na pitanje da li IJZ radi na projekciji stvarnog broja oboljelih, odnosno postojanja mogućnosti sticanja kolektivnog imuniteta Mugoša kaže da se svakodnevno prati stanje osoba koja su u odnosima sa kovid pacijentima, i na koji način njihov imunitet reaguje, i najavio je nasumično testiranje hiljadu slučajnih uzoraka zdravih osoba, u cilju praćenja postizanja kolektivnog imuniteta.
Boban Mugoša, Foto: PR Centar
"Ukoliko se budu poštovale zadate mjere NKT-a, u sljedeće tri nedelje doći će do pada broja oboljelih i inficiranih, i IJZ će preuzeti totalnu kontrolu nad pandemijom kovida", izričit je Mugoša.
Na pitanje da li će se povući sa mjesta direktora KCCG, Avdić je rekao da o tome nema riječi, da je on ponosan na svoj mantil, i da je ponosan na svakog kolegu i koleginicu, naglašavajući njihov značaj u borbi protiv kovida.
"Neću napustiti KCCG, nemam namjeru to da radim, i tako ću nastaviti da radim sve dok budem imao snage i moći", jasan je Abdić.
Abdić je saopštio da svaki pacijent koji dođe do respiratora je u izuzetno teškom zdravstvenom stanju, i da je praksa pokazala da oko 80 odsto pacijenata koji završe na respiratoru, nažalost ne prežive kovid oboljenje.
Komentari