Veliki školski čas bez publike u Kragujevcu

79. godišnjica masovnog strijeljanja civila, među njima i đaka i profesora

Veliki školski čas bez publike u Kragujevcu

Srbija obilježava Dan sjećanja na žrtve u Drugom svjetskom ratu i 79. godišnjicu masovnog strijeljanja civila, među njima i đaka i profesora, u kragujevačkim Šumaricama.

Prvi put ove godine, zbog pandemije koronavirusa, čas je održan bez publike.

Obilježavanje je krenulo u 10.30 kada je održano opelo strijeljanim učenicima i profesorima, a vijence su polagali gimnazijalci Prve kragujevačke gimnazije, predstavnici Skupštine Grada, Vlade Srbije i ambasada, izvještava Rts.

Nakon toga je počeo Veliki školski čas i izvedena drama "Izrešetane duše", rediteljeke Jane Maričić.

Jana Maričić je rekla da je režirala predstavu povodom Velikog školskog časa po tekstu makedonskog pisca Venka Andonovskog, koji je ispričao istinitu priču o svojoj majci koja je rođena Kragujevčanka a koja je prije 79 godina ostala bez oca.

"Ona je kao djevojčica došla u Skoplje, gdje je kasnije radila u prosvjeti a dolazila je u Šumarice dovodeći ekskurzije", isrpičala je rediteljka.

Predstava je počela sa glumicom koja je igrala Veru Andonovsku i koja je dovela đake na ovo mjesto gdje se prisjeća tog tužnog događaja iz detinjstva.

Povod

StrIJeljanje je izvršeno kao odmazda za 10 ubijenih i 26 ranjenih njemačkih vojnika posle sukoba na putu između Kragujeva i Gornjeg Milanovca. Izdata je naredba da se za jednog ubijenog njemačkog vojnika strijelja 100 ljudi, a za ranjenog 50.

Neselektivno strijeljanje

Masakr je izvršen 19., 20. i 21. oktobra. Strijeljanja su prvo počela u selima koja su Njemci zvali "legla bandita". Posle toga je donijeta odluka da se ubistva nastave i u Kragujevcu. Hapšenja i racije su vršena neselektivno i stanovništvo je na strijeljanja izvođeno u grupama.

Hiljade strijeljanih

Postoje različiti podaci o broju ubijenih u zločinu. Kustos Staniša Brkić je u knjizi "Ime i broj" iz 2007. objavio imena i lične podatke 2.796 žrtvi strijeljanja u Kragujevcu.

Strijeljanje đaka

Njemci su upali u Gimnaziju i ostale škole, odakle su u toku nastave izveli profesore i đake. Među strijeljanima bilo je oko 300 mladića i đaka srednjih škola, kao i četrdesetoro djece od 12 do 15 godina starosti.

Spomen-park Kragujevački oktobar

Prostor na kome je izvršeno strijeljanje 1953. pretvoren je u memorijalni park. Na ulazu je podingut monumentalni muzej "21. oktobar". Do sada je spomenicima umjetnički oblikovano 10 humki, a među njima je i "Spomenik strijeljanim đacima i profesorima", koji je postao simbol kragujevačke tragedije.

Suđenja

Komandant Franc Beme suočio se sa optužnicom za zločin u Kragujevcu. Nakon što je zarobljen u Norveškoj, izveden je na sud u sklopu Naknadnih nirnberških suđenja. Izvršio je samoubistvo. Komandant 724. puka 704. pešadijske divizije, general Adalbert Lončar je 1947. osuđen na smrt pred Vojnim sudom u Beogradu.

 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.