Hapšenja su se dogodila na polju u blizini mjesta Kurapati, sjeveroistočno od Minska, gdje je tokom staljinističkih represija pogubljeno nekoliko hiljada ljudi.
Frans pres je javio da su na licu mjesta bile rasporođene policijske marice i da su na demonstrante bačene šok bombe. Šuma Kurapati postala je krajem 90-ih važno mjesto obilježavanja staljinističkih zločina u Bjelorusiji.
Ta lokacija je postala simbolično mjesto i protivnika Lukašenka, kojeg redovno optužuju za veličanje sovjetskog perioda. Poslednje nasilno protjerivanje okupljenih bilo je 1988. godine. Sovjetska policija je tada upotrebila suzavac protiv demonstranata.
U Minsku se danas okupilo između 20.000 i 30.000 ljudi. Dio demonstranata je otišao do šume Kurapati.
Bjelorusija je pogođena političkom krizom od predsjedničkih izbora 9. avgusta, kada su širom zemlje počeli masovni antivladini protesti, inicirani zvaničnim rezultatima glasanja prema kojima je Lukašenko osvojio više od 80 odsto glasova.
Protivnici Lukašenka tvrde da su izbori pokradeni.
Uprkos nastojanju vlasti da uguše demonstracije hapšenjima i represijom nad demonstrantima i aktivistima, masovni protesti ne jenjavaju ni posle skoro tri mjeseca.
Lukašenko (66), koji Bjelorusijom vlada čvrstom rukom od jula 1994. godine, uz represiju nad opozicijom i nezavisnim medijima, optužuje zapadne zemlje za podsticanje protesta.
Komentari