"Uvjerena sam da će region još jednom postići rezultate, uz punu podršku Evropske komisije i opredjeljenost najvišeg političkog nivoa ekonomija Zapadnog Balkana,“ rekla je Bregu na otvaranju ministarskog sastanka 3. Digitalnog samita Zapadnog Balkana danas u Tirani, na kome su ministri iz regiona potpisali dva memoranduma o razumijevanju, i to o planu za 5G mrežu za digitalnu transformaciju i o regionalnoj interoperabilnosti i uslugama povjerenja za elektronske transakcije u regionu.
Ona je navela da prije godinu i po nismo mogli predvidjeti da će naše zdravlje i dobrobit biti zaštićeni ubrzanim usvajanjem određenih digitalnih tehnologija koje pomažu da se smanje direktni kontakti, a koje su promijenile realnost u kojoj živimo, od standarda života do same prirode našeg posla.
"Ko god je bio u nedoumici kada će digitalna budućnost da se iznenada pojavi u našim životima, do sada je ubijeđen da je budućnost već stigla. Ograničenje kretanja i rada donijelo je veliko povećanje stope nezaposlenosti na Zapadnom Balkanu i to između 5 i 30 odsto. Ulaganje u tehnologije i prelazak u digitalnu sferu može donijeti promjenu. Digitalna transformacija u regionu može donijeti povećanje produktivnosti od 4 odsto. Intenzivnija digitalna transformacija povezana je sa otvaranjem radnih mjesta u prerađivačkom sektoru na Zapadnom Balkanu. Naime, 1 odsto povećanja stepena digitalne transformacije približno odgovara povećanju zaposlenosti od 1,16 odsto. Cijena toga što su žene van područja nauke, tehnologije, inženjerstva i matematike su veće nego ikada ranije. Vjerovatnoća automatizacije 18 miliona pretežno „ženskih“ poslova iznosi najmanje 70 odsto, dok će za 90 odsto budućih poslova u svijetu biti potrebne vještine u domenu nauke, tehnologije, inženjerstva i matematike. Za razliku od uvriježenog mišljenja, digitalna transformacija ima manje veze sa tehnologijama, a mnogo više sa ljudima“, rekla je Bregu.
Navodeći da statistički podaci pokazuju da osoba starosti između 16 i 64 godine prosječno provede 6 sati i 42 minuta na internetu.
"U našem regionu 69 odsto osoba koristi internet. Ove brojke stalno rastu. Ljudi su na internetu. Kako bi se naš region otvorio za digitalnu transformaciju, kako bi se tehnologije koristile za oporavak od pandemije i kako bi se smanjile digitalne razlike između našeg regiona i ostatka svijeta, stručnjaci kažu da treba da podstičemo i uvodimo i digitalne tehnologije i digitalna rješenja kao odgovor na zdravstvene, ekonomske, socijalne i sigurnosne potrebe. To znači pružanje jasnijih i bržih usluga koje ne postavljaju nikakve prepreke između nas i načina dobijanja tih usluga. To je plan koji lideri sa Zapadnog Balkana treba da podrže kao dio zajedničkog regionalnog tržišta na samitu u Sofiji u okviru Berlinskog procesa 10. novembra. I dok su Evropska unija i svijet daleko odmakli u pripremama za digitalno doba, mi moramo trčati duplo brže da premostimo postojeći jaz,“ zaključila je Bregu.
Bregu je otvorila sastanak zajedno sa premijerom Albanije Edijem Ramom, evropskim komesarom za unutrašnje tržište Tijeri Bretonom i evropskom komesarkom za inovacije, istraživanje, kulturu, obrazovanje i mlade Marijom Gabrijel.
Komentari