Talas protesta se širi Amerikom, Trampove pristalice kod centara za brojanje glasova u Mičigenu i Arizoni

Desetine gnijevnih pristalica američkog predsjednika Donalda Trampa okupile su se noćas kod centara za brojanje glasova u Detroitu i Finiksu, dok hiljade njegovih protivnika protestuju širom SAD, tražeći brojanje listića do kraja u saveznim državama u kojima pobjednik nije poznat.

Trampove pristalice su došle do centara u Mičigenu i Arizoni, ključnim saveznim državama za ishod predsjeničkih izbora u SAD, nakon što je objavljeno da je američki predsjednik izgubio u te dvije države.

Prema agenciji Asošiejted pres, Trampov rival, kandidat demokrata Džozef Bajden pobijedio je u Mičigenu i Arizoni.

Gnijevni demonstranti su u Detroitu uzvikivali "Prestanite da brojite (glasove)", a u Finiksu "Stop krađi", navodi AP.

Oni su se okupili iako se u centru za brojanje glasova nalaze posmatrači i Republikanske i Demokratske stranke, a brojanje glasova se sve vrijeme uživo prenosi na internetu.

Do protesta je došlo nakon što je Tramp izjavio, ne navodeći bilo kakav dokaz, da je bilo velikih problema sa glasanjam i brojanjem glasova, naročito kad je riječ o glasovima poslatim putem pošte.

Tramp se protivi brojanju glasova u danima posle izbora, iako su neke savezne države propisale da su važeći i listići koji poštom stignu posle izbornog dana. Sjeverna Karolina je odlučila da će biti važeći svaki glas koji stigne do 12. novembra, pod uslovom da je poslat najkasnije 3. novembra, dok Pensilvanija prima listiće do 6. novembra, tri dana posle izbora.

Trampov izborni štab je počeo da sprovodi ono što je američki predsjednik nedeljama nagovještavao, da će dovesti u pitanje integritet izbornog procesa u onim državama koje bi presudno mogle da utiču na njegov poraz na izborima.

Pravni tim američkog predsjednika juče je uložio žalbe na izborni proces u Pensilvaniji, Mičigenu, Džordžiji i Nevadi, kojima zahtijeva bolji pristup Trampovih posmatrača lokacijama gdje se listići broje, i dovodi u pitanje glasove pristigle poštom, navodi AP.

Za to vrijeme, hiljade Trampovih protivnika izašle su na ulice od Njujorka, na istočnoj, do Sijetla, na zapadnoj obali SAD, zahtijevajući brojanje do posljednjeg glasa.

U Portlandu, u saveznoj državi Oregon, gdje protesti konstantno traju mjesecima, guvernerka Kejt Braun je zatražila pomoć Nacionalne garde posle, kako je navela, raširenog nasilja demonstranata u centru grada.

Demonstranti u Portlandu protestuju zbog raznih pitanja, od brutalnosti policije do brojanja glasova.

Slični protesti, negdje zbog rasne nejednakosti, negdje zbog izbora, održani su i u Njujorku, Čikagu, Los Anđelesu, Hjustonu, Picburgu, Mineapolisu i San Dijegu.

U izbornoj noći je bilo protesta širom SAD, ali oni nisu prerasli u nemire ili veće nasilje.

Produženo brojanje glasova u danima posle izbora održanih u utorak, usled velikog broja glasova putem pošte, povećalo je strahovanja da bi tijesan ishod predsjedničke trke mogao da dovede do nemira, navodi AP.

Prema agenciji Asošiejted pres, Bajden je do sada pobijedio u 22 od 50 saveznih država i Distriktu Kolumbija i "osvojio" 264 elektora, čime je došao nadomak pobjede. Tramp je dobio u 23 savezne države i "skupio" 214 elektorskih glasova.

Pošto je kandidatu za pobedu potrebna podrška 270 od 538 elektora, Bajden za ulazak u Bijelu kuću treba da osvoji samo jednu od preostalih pet država.

Glasači se nisu opredeljivali direktno za 74-godišnjeg Trampa ili 77-godišnjeg Bajdena, već su birali elektore, demokrate ili republikance, koji u decembru formalno biraju predsjednika (elektorski koledž). Pošto je taj čin formalnost, pobjednik se zna odmah posle izbora.

Kandidat koji pobijedi u jednoj saveznoj državi "dobija" sve njene elektore, osim u Mejnu i Nebraski.
Pobjednik, prema AP-u, još nije poznat u pet saveznih država, Pensilvaniji (nosi 20 elektora), Džordžiji (16), Severnoj Karolini (15), Nevadi (6) i Aljaski (3).

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.