Demokratski predsjednički kandidat Džo Bajden najavio je izbornu pobjedu, a njegova prednost u ključnim državama - Pensilvaniji, Arizoni, Džordžiji i Nevadi raste iz časa u čas dok se prebrojavaju preostali glasovi.
"Brojevi govore sami za sebe, jasno i ubjedljivo, da ćemo pobijediti u ovoj izbornoj trci", izjavio je Bajden sinoć, dok su američke TV mreže uzdržane kada je u pitanju proglašavanje pobjednika na 46. izborima za predsjednika SAD, prenosi Rojters.
Amerikanci su u rekordnom broju glasali na ovim izborima, ali je zbog epidemije korona virusa velkiki broj birača svoje glasačke listiće slao poštom.
Zbog toga se još uvijek prebrojavaju glasovi koji su poslati prije zvaničnog zatvaranja izbora 4. novembra i nije moguće predvidjeti kada će brojanje biti završeno, a pobjednik i zvanično proglašen.
Dok su Bajdeove pristalice proslavljale na ulicama Filadelfije, Trampovi glasači izašli su naoružani na ulice Feniksa i Detroita tvrdeći, bez dokaza, da su izbori pokradeni.
Noseći transparente sa natpisima "Zaustavimo krađu", Trampove pristalice najavile su za danas masovne proteste.
U međuvremenu Bajden je ocijenio da bi njegova pobjeda značila da su Amerikanci odlučili da mu daju mandat da se izbori sa pandemijom, ekonomskom krizom, klimatskim promjenama i sve ozbiljnijim sistemskim rasizmom.
U međuvremenu, Trampov štab je uputio apel da se donira oko 60 miliona dolara koliko će biti potrebno za sudske postupke koje republikanci namjeravaju da pokrenu zbog navodnih izbornih neregularnosti, ali u njegovom štabu ima i onih koji ocjenjuju da su pravni napori da se dokaže izborna prevara neorganizovani i za sada bezuspješni pred američkim pravosuđem.
Na osnovu do sada prebrojanih glasova, demokrata Džo Bajden je u vođstvu sa 253 prema 214 elektorskih glasova.
Kandidatu je za pobjedu potrebna podrška 270 od 538 elektora, a Bajden za ulazak u Bijelu kuću treba da osvoji samo jednu od preostale četiri države u kojima je ishod neizvestan.
To su, prema AP-u, Pensilvanija (nosi 20 elektora), Džordžija (16), Sjeverna Karolina (15) i Nevada (6). Na Aljaski, gdje AP takođe nije proglasio pobjednika, pobjeda Trampa je neupitna.
U Džordžiji izjednačeni
U Džordžiji su Tramp i Bajden gotovo izjednačeni - Bajden trenutno ima više od četiri hiljade glasova više, prema podacima CNN-a. Obrađeno je 99 odsto glasova. Džordžija donosi 16 elektorskih glasova.
Prema podacima CNN-a, prednost Bajdena nad Trampom u Arizoni je skoro 40.000 glasova. Procjena je da je obrađeno 94 odsto glasova, a pobjeda u Arizoni donosi 11 elektorskih glasova.
U Pensilvaniji prednost Bajdena u odnosu na Trampa iznosi 15.000 glasova, na 96 odsto prebrojanih. Pensilvanija donosi 20 elektorskih glasova.
U Nevadi, koja donosi šest elektorskih glasova, razlika je oko 20.000 glasova u korist Bajdena. Ostalo je da se prebroji osam odsto glasova.
Sjeverna Karolina je najavila da će konačne rezultate saopštiti do 12. novembra, a trenutno Tramp ima prednost veću od 77.000 glasova, na 95 odsto prebrojanih. Pobjeda u ovoj državi donosi 15 elektorskih glasova.
Na Aljasci, koja donosi tri elektorska glasa, prebrojano je oko 50 odsto glasova i Tramp ima prednost veću od 50.000.
Glasači se nisu opredeljivali direktno za Trampa ili Bajdena, već su birali elektore, demokrate ili republikance, koji u decembru formalno biraju predsednika (elektorski koledž). Pošto je taj čin formalnost, pobednik se zna odmah posle izbora.
Na osnovu do sada prebrojanih glasova, Bajdena je podržalo više od 73,9 miliona birača, najviše u istoriji na predsjedničkim izborima u SAD. Za Trampa je glasalo 69,9 miliona ljudi.
Tramp od izborne noći tvrdi da demokrate pokušavaju da pokradu izbore, ali za to ne iznosi nikakve dokaze, i najavljuje osporavanje rezultata pred Vrhovnim sudom SAD.
Predsednik SAD tvrdi da su nelegalni glasovi koji u nekim državama pristižu poštom posle izbornog dana, 3. novembra, i traži da se oni ne računaju.
Beta/ N1
Komentari