EK je saopštila u Briselu da je odobrila sporazum o nabavci ukupno 300 miliona doza njemačko-američke vakcine, za koju su data uvjeravanja da sprječava zarazu koronavirusom u 90 odsto slučajeva i čija isporuka bi trebalo da počne krajem godine kad se dovrši treća faza ispitivanja.
Predsjednica EK Fon der Lajen je izjavila da vakcina treba da bude "isporučena brzo svuda u Evropi", a njemački zvaničnici su rekli da bi to moglo da se učini do kraja marta 2021.
EK je s firmama BioNTek i Fajzer sklopila ugovor o nabavci najprije 200 miliona doza vakcine, uz mogućnost kupovine još 100 miliona doza kad se dokaže da je to bezbjedna i djelotvorna vakcina za sprječavanje obolijevanja od kovid-19.
Članice EU, kako je saopšteno, "mogu da odluče da vakcinu poklone zemljama sa niskim ili srednjim stepenom dohotka ili da je preusmjere drugim evropskim zemljama".
Komisija u Briselu je istakla da je EU takođe sklopila sporazume za nabavku ovakve vakcine, koja treba da se proizvodi u Evropi, sa laboratorijama AstraZeneka, Sanofi-GSK i Jansen Farmaseutika NV, a pregovara i sa kompanijama KjureVak i Moderna, koje su takođe u završnoj fazi ispitivanja vakcine.
Ruski istraživački zavod Gamalej je istovremeno saopštio da je izradio vakcinu "Sputnjik V" koja je djelotvorna u srazmjeri od 92 odsto, a izgleda da će ovu rusku vakcinu prva nabaviti i jedna članica EU, Mađarska.
Evropska komisija, kako je izjavila predsjednica Fon der Lajen, spremila je niz mjera za stvaranje Evropske zdravstvene unije u cilju ojačane usaglašene saradnje svih članica Unije u suzbijanju epidemija, uključujući temeljne hitne zdravstvene korake.
Danas objavljeni mehanizam Evropske zdravstvene unije se temelji na pravnom okviru za reagovanje na velike prekogranične opasnosti za zdravlje građana EU, kao i veća ovlašćenja za ključne evropske agencije, poput Evropskog centra za sprječavanje i nadzor bolesti (ECDC) i Evropske agencije za ljekove (EMA).
Komentari