"Očekujem da Evropska unija i NATO odgovore na ovu ratnu prijetnju, koju je iznio Vučić", napisala je Osmani na Tviteru.
Vučić je na konferenciji ranije danas izjavio da sukob u Nagorno-Karabahu govori kako neki zamrznuti konflikt "kada ga neko odmrzne" može da bude katastrofalan i da je zato poruka Srbije nastavak dijaloga sa Prištinom.
Rekao je da je bolje da se kompromis postigne "ranije nego kasnije" i da "u protivnom može nam se dogodi nekakav sukob" te da se "moraju izvući pouke iz 1990-ih".
Ministarstvo spoljnih poslova i dijaspore Kosova saopštilo je danas da smatra otvorenom prijetnjom novim ratom na Balkanu izjavu predsjednika Srbije Aleksandra Vučića u kojoj je uporedio odnos Beograda i Prištine sa sukobom u Nagorno-Karabahu i navelo da će dijalog Beograda i Prištine biti nastavljen tek nakon što Kosovo postane član NATO.
U saopštenju, kosovsko ministarstvo je ocijenilo da Kosovo nije Nagorno-Karabah, da nema zamrznutog sukoba i da će Kosovo pojačati napore za članstvo u NATO-u - "a tek tada treba da nastavi dijalog sa Srbijom".
"Vučićeva reakcija i namjerna upoređivanja jasno pokazuju namjeru da se destabilizuju i stvore nove tenzije u balkanskom regionu", piše Ministarstvo spoljnih poslova Kosova.
Hoti: Izjave Vučića ne idu u prilog normalizaciji odnosa
Premijer Kosova Avdulah Hoti ocijenio je da izjave predsjednika Srbije Aleksandra Vučića ne idu u prilog normalizaciji odnosa, postizanju konačnog sporazuma i uzajamnom priznanju.
Hoti je naglasio da je ta izjava u suprotnosti sa svim obavezama koje je Srbija, pod garancijama međunarodne zajednice, preuzela za trajni mir i ekonomski razvoj u regionu.
"Vlada Republike Kosovo i dalje ostaje posvećena svojoj konstruktivnoj ulozi u korist mira, stabilnosti i prosperiteta čitavog regiona, i očekuje da Evropska unija i NATO odgovore na ove provokacije", kaže se u saopštenju Vlade Kosova i dodaje da ona i dalje biti posvećena što bržem članstvu u NATO-u, Evropskoj uniji i svim relevantnim međunarodnim organizacijama.
Kosovsko ministarstvo: Dijalog će biti nastavljen kad Kosovo uđe u NATO
Ministarstvo navodi da je učešće regularnih srpskih vojnih snaga u Bjelorusiji "opšte poznato", da su srpski vojnici "aktivno umiješani" u sukob u Ukrajini i da je bilo i međunarodnih izvještaja o upotrebi srpskog oružja u azerbejdžansko-jermenskom sukobu.
"Očigledno je i jasno da su se Rusija i Srbija, nakon što se nametnula u borbama u regionu Nagorno-Karabaha i predstavila kao 'posrednik' za rješavanje ovog sukoba u sistemu 'zavadi pa vladaj', kao glavni snabdjevači oružjem u ovom oružani sukob pokušava povući takve paralele kako bi opravdao militarizaciju i naoružao svoju vojsku oružjem nespojivim sa NATO-om", istaklo je Ministarstvo.
Kosovsko ministarstvo je dodalo da su svi "rusko-srpski napori da potkopaju stabilnost, mir i bezbjednost u regionu" neprihvatljivi su za Kosovo, da su u suprotnosti sa evropskim i univerzalnim vrijednostima.
"I propašće jer su sramno kapitulirali na Kosovu 1999. godine", navodi se u saopštenju kosovskog ministarstva.
Beta
Komentari