"Usled tradicionalno uobičajene pojave prekoračenja zagađenja vazduha lebdećim česticama i opasnim polutantima u vrijeme sezone grijanja u Pljevljima i okolini i potpune pasivnosti institucija za rešavanje ovog problema, nepoštovanje odredaba Kratkoročnog akcionog plana za Opštinu Pljevlja u slučaju prekoračenja ili rizika od rekoračenja praga upozoravanja za sumpor(IV)oksid SO2 pozivamo nadležne da hitno reaguju, i javno ih pozivamo na saradnju u rešavanju ovih nagomilanih problema, te predlažemo jedan od načina za ublažavanje posledica", navedeno je u saopštenju Breznice.
iz ove ekološkog društva ističu da su Pljevlja u više izvještaja o zagađenju vazduha Svjetske Zdravstvene Organizacije (WHO), Svjetske agencije za zdravlje i životnu sredinu (HILL) proglašavana za jedan od gradova koji imaju najlošiji kvalitet vazduha u svijetu i područje opasno za život ljudi ( posjeta experata SZO, 2014 i izvještaj od 2015.god.).
"Niko ni od lokalnih a ni državnih institucija i ne razmišlja o saradnji na smanjenju koncentracije čvrstih čestica u vazduhu u zimskom periodu u Pljevljima. Nikoga izgleda ne zanima ni sadašnja, svakodnevna, višesatna prekoračenja sumpordioksida i veoma loše zdravlje Pljevljaka koje je svakim danom sve lošije i odavno je poprimilo alarmantne razmjere. Nikoga ne zanima ni povećanje broja umrlih od najtežih bolesti iz godine u godinu u ovom nejvećem i jedinom industrijskom centru Crne Gore, kao i veliki broj građana koji se iselio sa ovog područja", kažu iz Breznice.
Dodaju da bi vlasti u Pljevljima ali i u drugim gradovima u Crnoj Gori koji imaju problem zagađenog vazduha, mogle da uvedu mjere kojima bi se ograničila upotreba automobila, a na građane i pravna lica da se apeluje da smanje korišćenje čvrstih goriva i upotrebu automobila koliko je to moguće, te da svi konačno prekinu dosadašnju praksu i prestanu da pale kontejnere za smeće, koji gore kao “vječite vatre” u urbanim djelovima gradova.
"Mjerenja kvaliteta vazduha koja sprovodi Ekotoksikološki zavod pokazuju da su Pljevlja ubjedljivo najzagađeniji od svih gradova u kojim se vrše mjerenja kvaliteta vazduha, ako tome dodamo i konstantno probijanje granica za polutante onda je svaki komentar suvišan.
U Pljevljima dominira povišena koncentracija prašine (PM 10 i PM 2.5), dok postoji i problem sa neobjašnjivim povećanjem koncentracija Sumpor dioksida (SO2). Prosječna vrednost suspendovanih čestica i teških metala (olova, arsena, kadmijuma, niklai dr.) u Pljevljima je u stalnom porastu. Uglavnom samo mediji prenose informacije o zagađenju na koje ni nadležni državni organi ni institucije uopšte ne reaguju, kao što ne reaguju ni na sva naša dosadašnja upozorenja i zahtjeve da se krene u rešavanje ovih veoma značajnih problema za građane Pljevalja. Ovakvo stanje se prihvata kao uobičajno ili još gore, kao normalno", kažu iz Breznice.
Smatraju da je donošenje konkretnih mjera koje bi bile definisane u Planu interventnih mjera neophodno ako vlast, odnosno donosioci odluka, zaista žele da primijene određene metode i spreče permanentno povećanje emisija čestica koje nastaju zbog rada Termoelektrane, Rudnika uglja, upotrebe individualnih ložišta, kotlarnica i saobraćaja.
"Smatramo da bi korišćenjem kalcijum hlorida u takozvanom “mokrom postupku” moglo da se smanji prisustvo praškastih čestica u zimskom periodu i do 30%, naravno ako bi vlasti sada to željele da primijene i spriječe povećanje emisije čestica. Neophodno bi bilo da se najprije uradi Elaborat o korišćenju kalcijum hlorida za zimsko održavanje saobraćajnica u cilju smanjenja zagađenja vazduha na području grada. Zatim bi se napravio sporazum sa preduzećem „Čistoća“ koje inače održava i pere gradske ulice. Nakon toga bi trabala da uslijedi nabavka kalcijum hlorida za primjenu “mokrog postupka” na području Pljevalja u zimskom periodu za sezonu 2020/2021. godinu u skladu sa izrađenim Elaboratom o korišćenju kalcijum hlorida za zimsko održavanje saobraćajnica u cilju smanjenja zagađenja vazduha.
Takođe, sporazum bi se odnosio i na primjenu “mokrog postupka” u zimskom periodu za održavanje zaobilaznica oko grada, takođe u cilju sprečavanja zagađenja vazduha čvrstim česticama", pojašnjava se u saopštenju Breznice.
Osim toga dodaju da bi bilo neophodno i da se izradi Plan interventnih mjera u slučajavima prekomjerne zagađenosti vazduha u gradskom području, kao što je to urađeno u slučaju prekoračenja ili rizika od prekoračenja praga upozoravanja za sumpor(IV)oksid SO2, ali da se isti poštuje i dosledno sprovodi.
"Podsjetimo da mjerna stanica u Pljevljima skoro svakodnevno pokazuje rezultate vrlo ozbiljnog prekoračenja i PM 10 i PM 2,5, u poslednje vrijeme i značajna prekoračenja emisija sumpor(IV)oksida (SO2) koje izazivaju ozbiljne zdravstvene posledice po cijelo stanovništvo. Da bi moglo da se kaže da je vazduh čist, prosječna vrednost suspendovanih čestica i teških metala ne bi trebalo da prelazi 50 mg/m3 (mikrograma po metru kubnom), što je Evropski standard, a u Pljevljima je redovna pojava prekoračenje i po 15 puta od maksimalno dozvoljene koncentracije.Takvo stanje bi trebalo da se mijenja ako želimo stvoriti podnošljivu sredinu za život i rad građana i opstanak na ovom prostoru u bliskoj budućnosti, a ovo je naš predlog koji stavljamo javnosti i nadležnim institucijama na razmatranje i procjenu", zaključuje se u saopštenju ekološkog društva Breznica.
Komentari