"U okviru radionice zainteresovane strane dale su svoje viđenje prednosti, mana, šansi i prijetnji koji se odnose na Prijestonicu Cetinje kao turističku destinaciju. Takođe, razmotrile su se i granične vrijednosti različitih indikatora koji će pomoći da se prepoznaju granice razvoja turizma koje Cetinje i njegovo vrijedno kulturno nasleđe neće dovesti u opasnost, a da se istovremeno iskoriste prednosti koje turizam može donijeti gradu", pojašnjavaju iz Ministarstva kulture.
Kako pojašnjavaju, u Crnoj Gori, projektom CHERPLAN obuhvaćeno je Istorijsko jezgro Cetinja, za koje će biti izrađen set dokumenata za očuvanje i upravljanje kulturnom baštinom područja.
"Metodologija izrade strateške procjene razvijena je okviru realizacije projekta „Prostorno planiranje i upravljanje za poboljšanje kulturne baštine u Jugoistočnoj Evropi“ - CHERPLAN, koji za cilj ima obezbijeđenje čvrste osnove za sinergiju između očuvanja kulturne baštine i socio-ekonomskog razvoja, pospješujući usvajanje modernog pristupa prostornom planiranju širom Jugoistočne Evrope", navodi se u saopštenju.
Nacrt Strateške procjene biće završen do kraja juna, kada će biti distribuiran zaintersovanim stranama na uvid i sugestije.
(Izvor:CDM)