Slučajevi amebe koja „jede mozak“ zabilježeni širom juga SAD-a
Foto: Rojters

Slučajevi amebe koja „jede mozak“ zabilježeni širom juga SAD-a

Slučajevi amebe koja „jede mozak“ zabilježeni širom juga SAD-a počeli su da se šire prema sjeveru kroz slatkovodne sisteme, što je proces koji zabrinjava zdravstvene zvaničnike koji se već bore sa pandemijom korona virusa.

Prema novoj studiji, jednoćelijski organizam - ameba koja „jede mozak“, Naegleria fowleri (N. fowleri) nemilosrdno se širi prema sjeveru tokom poslednje četiri decenije.

Istraživači američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti pratili su četdesetogodišnje širenje smrtonosne amebe širom juga SAD-a i primijetili su da se pojavljuje i na višim geografskim širinama, verovatno zbog efekata klimatskih promjena.

Broj slučajeva ostao je isti u odnosu na prethodnu godinu, ali geografska kretanje predstavlja razlog za zabrinutost. Ameba uzrokuje razarajuću i često fatalnu infekciju mozga koja se naziva primarni amebski meningoencefalitis (PAM).

Nastanjuje se u toploj slatkoj vodi kao što su jezera, rijeke i rezervoari. Do infekcije dolazi kada kontaminirana voda uđe kroz nos čovjeka, odakle se širi prema gore u moždano stablo.

Infekcija se pomijera prema sjeveru za oko 13 kilometra godišnje, a slučajevi zaraze zabilježeni su u stidijama iz čak 1978. godine i svi su bili povezani sa boravkom u vodi.

Istraživači su takođe primijetili povišene dnevne prosečne temperature zabilježene u dvije nedjelje prije svake infekcije.

„Moguće je da bi porast temperature i posledično povećanje rekreativnih aktivnosti u vodi, poput plivanja i vodenih sportova, mogli doprinijeti promjeni epidemiologije PAM-a“, navode autori.

Nažalost, trenutno ne postoji brzi test na prisustvo N. Fowleri u vodi, pa je trenutno jedini savjet izbjegavanje tople slatke vode tokom perioda lijepog vremena ili držanje nosa iznad površine vode, prenosi RT.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.