Nedavno objavljena studija u časopisu "The American Journal of Clinical Nutrition" ispitivala je uticaj unosa ugljenih-hidrata na mozak.
Prema rezultatima te studije, hrana visokog glikemijskog indeksa poput bijelog hljeba, pirinča, kornfleksa, bombona i slično, može da bude "okidač" u mozgu djelujući na pojedine regije koje su u vezi sa nagrađivanjem i čežnjom.
U istraživanju je učestvovalo 12 gojaznih ispitanika kojima su dati frapei od mlijeka od kojih je jedan dio frapea sadržao niskoglikemijske ugljene-hidrate, dok je drugi sadržao visokoglikemijske ugljene-hidrate.
Ispitanici su podvrgnuti funkcionalnoj magnetskoj razonanciji (fMRI) putem koje se pratila moždana aktivnost tokom četiri sata nakon konzumacije frapea.
Rezultati su pokazali da je kod osoba koje su konzumirale visokoglikemijske ugljene-hidrate došlo do intenzivnije aktivacije pojedinih regija u mozgu i to onih koje se dovode u vezu i sa zavisnošću od droga.
Pri tom, ispitanici osjećaju pojačanu glad i potrebu za unosom hrane.
Rezultati studije trebalo bi da pomognu razvitku strategije protiv gojaznosti koja bi uključivala smanjivanje namirnica visokog glikemijskog indeksa, a time i pojačanu potrebu za njenim unosom.
(Izvor:MONDO)