Pad frekvencije struje,
ilustracija

Pad frekvencije struje, "za dlaku" izbjegnut potpuni prekid dotoka struje u Evropi

U petak popodne je u električnoj mreži "u Istočnoj Evropi" došlo do "naglog pada frekvencije struje" koji je riješen smanjenjem potrošnje, navodi se u saopštenju menadžera francuske mreže, RTE.

Pad frekvencije "rezultirao je automatskim prekidom potrošnje 16 francuskih industrijskih lokacija" što je "dobrovoljno i prema ugovorima", ukazuje RTE koji ukazuje da "snabdijevanje Francuske električnom energijom zasad ne iziskuje posebnu budnost".Isti mehanizam prekida aktivirao je i operater prenosne mreže električne energije Terna.

"Situacija se normalizovala nešto prije 16:00 sati", objasnio je RTE.

"Akcija RTE-a i danas pozvanih industrijskih društava doprinijela je obezbjeđivanju bezbjednosti evropske električne mreže i izbjegavanju rizika od nestanka struje u Francuskoj i Evropi", objavio je francuski menadžer, prenijela je Beta.

U saopštenju pie da Entso-E, Udruženje evropskih operatora sistema za prenos električne energije (GRT) i evropske GRT "proučavaju uzroke ovog incidenta".

"U toku je istraga uzroka" tog slučaja, saopštio je i Entso-E, povodom "privremenog pada frekvencije od približno 250 mHz". To udruženje obećava "više informacija o ovoj temi u dogledno vrijeme".

"Za dlaku" izostao potpuni prekid dotoka struje u Evropi

Inače frekvencija u evropskoj elektromreži je 50 herca, prenosi Sputnjik.

Evropski operateri električnom energijom uspjeli su da stabilizuju mrežu nakon sat vremena.

Predsjednik austrijskog Društva za krizno snabdijevanje Herbert Saurug, na Tviteru je objavio vijest o padu frekvencije i istakao da je registrovan pad snage od 3,5 gigavata.

To, prema njegovim riječima, odgovara istovremenom prekidu rada više elektrana.

Saurg tvrdi da je "za dlaku" izostao potpuni prekid dotoka struje u Evropi, poredivši na situaciju iz 2006, kada je NJemačka isključila dva najveća dalekovoda, zbog čega je do deset miliona domaćinstava ostalo bez struje.

Takođe, februara 2018. je registrovan pad frekvencije, kako je saopštila tada Elektromreža Srbije, zato što je Kosovski operator sistema prenosa i tržišta (KOSTT) konstantno odstupao od programa rada, pa su mnogi satovi širom Evrope kasnili.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.