U Prekopi, kraj Petrinje više ne žive u kućama, već u privremenom smještaju.
“Dobili smo tu kućicu, imamo tu nešto osnovno… Tu možemo da se okupamo...Stalno podrhavata, svaki dan, svaku noć, čuje se, osjeti se…”, kažu mještani Prekope.
Kontejneri i kućice im znače, pomoć kažu stiže od volontera, ali ne i od države, prenijela je zagrebačka N1 tv.
“Sve te donacije i pomoći što su dolazile, došle su od dobrih ljudi velikog srca. I hvala im na tome. Ali od države ne, niko od države se nije usudio da nas obiđe i dođe da pita, šta je, kako je", naveli su.
Petrinju mnogi nazivaju gradom duhova.
Na ulicama je sve manje ljudi, a sve više snijega. Tek nekoliko službenih osoba, a zbog nepovoljnih vremenskih prilika za radove, gotovo 500 vatrogasaca poslato je kući, dok preostali 350 rade što mogu.
“Radi se na saniranju krovova, ono što je nužno i što vatrogasci mogu, nisu krovopokrivači, ali rade šta mogu, da ne ugrozi ljude, zatvaramo najlonom da kiša ne pada u kuću i to je ono što sad radimo”, kaže šef vatrogasaca Petrinje Mijo Brlečić.
Znakove života u gradu daju tek rijetki otvoreni objekti - 60 radnji u Petrinji trajno je uništeno.
Rade pekare, kiosk, apoteka.
Vodu po preporuci moraju da prokuvavaju, a hrane imaju dovoljno.
Inače, hranu su do danas kuvali kuvari volonteri, a potom tu obavezu preuzima jedna državna firma. Nakon potresa, prvi put u 76 godina postojanja Radija Petrinja, četiri dana program nije emitovan, ali su zahvaljujući donaciji zaposleni dobili kontejner i nastavili da rade.
“Ta četiri dana tišine, mislim da ću zauvijek pamtiti. Kada smo krenuli s našim emitovanjem programa, čim smo pustili prvu pjesmu, to su opet krenuli pozivi poruke podrške, čestitali su nam što smo opet zajedno s njima. U ovakvim situacijama lokalni mediji su jako bitni”, kaže Mario Gršić s Radija Petrinja.
Komentari