„Biti rokenrol“ kao sentimentalno putovanje u prošlost
Promocija knjige „Biti rokenrol“

Trg od knjige

„Biti rokenrol“ kao sentimentalno putovanje u prošlost

HERCEG NOVI – Promocija izdavačke produkcije Manastira Podmaine: edicija Riječ, Staze i Stranputice, potom promocija knjige „Biti rokenrol” čiji su autori Petar Peca Popović i Mihajlo Pantić i poetske – zbirke Selimira Radulovića „Pod kišom suza s Patmosa“, učinili su treće veče na Trgu od knjige posebno prijemčivim za publiku.

Promocija knjige „Biti rokenrol“ autora Petra Pece Popovića bila je posebno osvježenje među dosadašnjim sajamskim programima. Uz odabrane muzičke numere o knjizi su s mnogo podataka razgovarali autor i esejista Zoran Živković.

- Bilo je to pravo sentimentalno putovanje u jedno doba i jednu zemlju, kao u onoj Andrićevoj misli, prema kojoj je samo prošlost izvjesna – rekao je Živković.

Istinite pjesme

Petar Peca Popović komentarisao je i zašto i danas nakon 50 godina mnoge rok pjesme žive.

- Zato što su to pismene pjesme, pjesme koje imaju smisao, sa složenim akordima, istinite, u onom trenutku koji autor hoće da uhvati. Od rokera na muzičkoj sceni Crne Gore takav je iznad svih Miladin Šobić. On je razbio sve predrasude, zatim Dragoljub Đuričić, muzičar impozantne biografije i Antonije Pušić koji je u sve unio mentalitet, optimizam i ako hoćete dobrotu – kazao je on.

Popović je komentarisao i nekadašnju jugoslovensku rok scenu i tada iskreno vjerovanje da talentovani ljudi, bez obzira na vjeru, na način kako se kreću, da li se krste ili klanjaju, kome se Bogu mole ili ne, moraju da dobiju svoju šansu. Podsjetio je i da su je mnogi imali i iskoristili, jer se na tržištu od 23 miliona ljudi nikada nije strana muzika prodavala bolje od domaće, niti su Bitlsi, Rolingstonsi ili Aba imali više prodatih albuma od Bijelog dugmeta, Riblje čorbe, Džonija Štulića, Balaševića…. – istakao je Popović.

Iskušenja čovjeka

Jeromonah Rafailo Boljević i monah Arsenije Jovanović bili su promoteri izdavačke produkcije manastira Podmaine.

- Primivši riječ, usvojivši je, propustivši je kroz kanale volje i prihvativši je srcem čovjek prima i duh koji kroz riječ dolazi, zato su i sveti oci uvijek upozoravali da se vodi računa koju knjigu čitamo, jer kroz nju i kroz riječi koje se u njoj nalaze primamo ili blagodat duha svetoga ili energiju koja pripada oblasti podnebesja u kojoj se kreću – upozorio je jeromonah Rafailo Boljević, uz preporuku za čitanje djela arhimandrita Rafaila Karelina jer otvaraju um, raskidaju okove, oslobađaju volju i srce savremenog čovjeka.

Monah Arsenije Jovanović, govorio je o iskušenjima modernog čovjeka u posthrišćanskom vremenu.

Bogat pjesnički opus i gotovo renesansnu prirodu Selimira Radulovića koja se ogleda u pokretanju Studentskog lista, formiranju IP Orfeus, i odnedavno mjesta direktora Sterijinog pozorja predstavio je prof. Ivan Negrišorac. Radulović je odabrao da se predstavi kazujući svoje stihove iz zbirke „Pod kišom suza s Patmosa“ objašnjavajući da je zbirka posvećena onima koji ništa nemaju, a sve posjeduju.

(Izvor:Pobjeda)