"Večeras sam posebno srećan. Baš onako kako danas, na dan Svetog Save, otkrivamo ovaj spomenik, tako smo uspjeli i da završimo najveći pravoslavni hram na svijetu - Hram Svetog Save, a tako ćemo i Hilandar. Uspjeli smo i da zemlju ekonomski obnovimo i nacionalno objedinimo."
Kako kaže, ovaj spomenik Stefana Nemanju predstavlja kao velikog državnika.
"Do njega smo bili pleme. Ovo nije samo čin otkrivanja ocu i tvorcu države, ovo je svojevrstan čin polaganja računa o sebi i svom identitetu. Stati ovde ispred velikog Stefana Nemanje znači i svojevrsno pokajanje za sve godine koje smo ga zaboravili", naglasio je Vučić koji je pomenuo i patrijarha Irineja zahvaljući mu na svemu što je uradio.
Ovaj spomenik je, kaže, "veliki jer je priča o nama velika".
"On je prije svega priča o nama - o tome ko smo bili, ali i tome šta smo danas i šta hoćemo da budemo. Kako je Nemanja gradio zadužbine širom Srbije, tako mi moramo da gradimo Srbiju", rekao je predsjednik te zemlje, prenosi B92.
"Reč Srbija nije naša - oni su je stvorili stvarajući i nas i to nikada ne smijemo da zaboravimo. Mnogo krvi i mnogo olova je u riječi 'Srbija'. Zato, na kraju, ovaj spomenik njemu i Srbiji."
Ovaj spomenik je, kaže, golem, jer svi treba da ga vide i da kroz njega vide nas - uspravne i ponosne, ljude spremne da rade i grade, prijatelje koji nikom ne žele ništa da uzmu, ali koji ne daju na sebe.
"Hvala i ljudima iz Beograda na vodi koji su ovaj trg od rugla pretvorili u najljepše mjesto", rekao je Vučić.
Vučić se zahvalio Dodiku i svim ostalim saradnicima Srbije.
Posebno je zahvalan Aleksandru Rukavišnjikovu, tvorcu ovog spomenika, čija djela krase cijelu Rusiju.
"Nadam se da će Savski trg postati najlepši javni prostor u Beogradu", rekao je Vučić.
"Današnja Srbija je sve naprednija, na svakom koraku vidimo napredak. Mi iz Republike Srpske smo zagledani u napredak Srbije i uvijek smo srećni kad možemo nešto da dodamo tome. Zahvalan sam predsjedniku Vučiću na razumijevanju ne samo za nas u Republici Srpskoj, već i za sve Srbe i u Crnoj Gori i svugdje", rekao je srpski član predsjedništva BiH Milorad Dodik.
Nakon svečanog otkrivanja spomenika, sa svih beogradskih crkvi zvonila su zvona.
Spomenik, koji je djelo ruskog vajara Aleksandra Rukavišnjikova, visok je 23 metra i težak oko 80 tona. Kompletno je urađen u Moskvi, a njegovo postavljanje počelo je u avgustu prošle godine.
Spomenik Stefanu Nemanji završen je krajem decembra 2020. godine i tada je, prema riječima zamjenika gradonačelnika Beograda Gorana Vesića, "postao vlasništvo naroda".
Preminuo kao monah Simeon
Stefan Nemanja, veliki župan Raške, rodonačelnik je vladarske dinastije Nemanjića i tvorac moćne srpske države u srednjem vijeku. Smatra se jednim od najznačajnijih srpskih vladara.
Stefan Nemanja, zajedno sa sinom Savom, jedan je od utemeljivača Srpske pravoslavne crkve jer se borio protiv bogumila i pravoslavlje je, po uzoru na Vizantiju, uspostavio kao državnu religiju.
Nakon što je učvrstio državu, Stefan Nemanja se pridružio svom najmlađem sinu - Svetom Savi, i zamonašio se 1196. godine. Isto je učinila i njegova žena Ana, koja je dobila monaško ime Anastasija.
Predanje kaže da su otac i sin provodili dane i noći u molitvi. Neumorno su radili i iz temelja 1198. godine obnovili Hilandar, koji je danas jedno od najsvetijih mesta pravoslavlja na svetu. Osim ovog manastira, Sveti Simeon je podigao i Đurđeve Stupove i Studenicu i bio ktitor velikog broja drugih crkava i manastira.
Preminuo je kao monah Simeon u dubokoj starosti u manastiru Hilandar 13./26. februara 1199. godine. Sveti Sava je prenio očeve posmrtne ostatke 1208. godine u Rašku, da bi nad njima izmirio svoju stariju braću Stefana i Vukana, koji su se borili za vlast.
Mošti Svetog Simeona danas se nalaze u njegovoj zadužbini Studenici.
Komentari