U Srbiji je u subotu premijerno prikazan film Dara iz Jasenovca, koji je u tamošnjoj javnosti izazvao emotivne reakcije, a u Hrvatskoj i u svijetu negativne kritike da se radi o nacionalističkoj propagandi službenog Beograda, prenosi Hina.
Film je bio kandidat Srbije za Oscara u kategoriji za najbolji strani film van engleskog govornog područja, ali nije ušao u užu konkurenciju.
Porfirije je rekao da ne može govoriti sa stajališta umjetničkih argumenata i kriterijuma, ali smatra važnim što je srbijanska kinematografija “progovorila filmskim šapatom o nečemu što je bilo prikriveno maglom zaborava i što se skrivalo”.
“Važno je da se izađe iz zaborava, ali i da to u isto vrijeme ne bude povod za zlopamćenje i da svako zaviri u svoje srce i zavapi ka Gospodu da se nigdje ništa slično nikada ne dogodi”, istakao je patrijarh nakon susreta s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.
Jasenovac nije prostor “u kojem se bavimo matematikom, sabiranjem i oduzimanjem, već prostor u kojem kao Crkva pokušavamo skromno i dostojansveno napraviti mjesto molitve”, istakao je Porfirije.
Hrvatska i srbijanska istoriografija ne slažu se oko toga koliko je Srba stradalo u Jasenovcu, pa broj seže od nekoliko desetaka hiljada do nekoliko stotina hiljada.
Osim Srba, u logoru su ubijani Jevreji i Romi te Hrvati koji se nisu slagali s tadašnjim profašističkim režimom u Hrvatskoj.
Porfirije, bivši mitropolit zagrebačko-ljubljanski, prošle je sedmice izabran za 46. poglavara SPC-a.
Komentari