"Majke dvoje učenika prijavile su da je dermatolog kod njihove djece registrovao šugu. Djeci je propisana odgovarajuća terapija, a roditelji su dobili savjet kako da se izbore sa parazitom. Takođe, dat je savjet da djeca ne idu u školu dok se bolest ne izliječi", izjavila je Pavićević.
Ona je, kako piše Dan, istakla da je o pojavi šuge obavijestila roditelje ostalih učenika, dala opšti opis simptoma koje je preuzela sa stranice Instituta za javno zdravlje i savjetovala ih da po eventualnoj pojavi istih, odmah stupe u kontakt sa odabranim ljekarom.
"Vijest o ovoj pojavi poslala sam dopisom Ministarstvu prosvjete, nauke, kulture i sporta, a u razgovoru sa savjetnicom za osnovno obrazovanje obavijestila sam da će se uraditi DDD objekta, radi svake sigurnosti. Nadalje, o pojavi šuge obavijestila sam inspektorku za zdravstveno-sanitarnu inspekciju koja je, između ostalog, uzela podatke o školi i zdravstvenim kovid mjerama koje se u školi sprovode i uputila da o ovoj pojavi obavijestim IJZ", navela je Pavićević.
Direktorica je navela da se tokom srijede, četvrtka i petka zbog upotrebe hemikalija prilikom DDD nastava izvodi onlajn, o čemu je donijela odluku na osnovu Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju, a o čemu su svi roditelji obaviješteni od strane odjeljenjskih starješina.
"U školi se sprovode sve mjere kovid zaštite tako da je prenos šuge u školi nemoguć, s tim da su djeca u školi najduže dva i po sata. Ostaje sasvim dovoljno vremena, a i prilika za prenos, ako se roditeljima ne skrene pažnja i ako ne budu upoznati sa informacijom. Dakle, nikakvih razloga nema za zabrinutost, vjerujemo da će naši roditelji reagovati adekvatno i sačuvati svoju djecu i sebe od ove neprijatnosti", zaključila je Pavićević.
Pedijatar u Domu zdravlja Podgorica Rajka Pajović objašnjava da je šuga parazit koji buši kanale u koži i tu polaže jaja i izaziva intenzivan svrab.
"Prepoznaje se tako što se javlja svrab, najčešće po stomaku, preponama, šakama, dojkama, pogotovo u večernjim časovima. Šuga se prenosi direktnim kontaktom, obično u porodičnoj sredini i školi, preko predmeta i ruku. Postoji više sredstava za liječenje, od preparata na bazi sumpora, kao i nekih drugih farmakoloških preparata", pojašnjava Pajović.
Komentari