Skokovi temperature s niskih na visoke (i obrnuto) utiču na krvni pritisak, srce i cirkulaciju generalno, što na kraju može da dovede do raznih zdravstvenih problema poput glavobolje, nesanice i umora. Uz njih često dolazi i do osjećaja nervoze i razdražljivosti.
Tokom takvih promjena, velika je vjerovatnoća da će meteoropate "zaskočiti" neki od ovih problema. Predstavljamo vam nekoliko načina na koje možete da ih olakšate.
1. Pratite vremensku prognozu i pripremite tijelo na razlike u temperaturi
Kao što svakog jutra prije izlaska provjeravate kakva je temperatura kako biste donijeli odluku šta ćete obući, tako provjerite i da li se radikalno razlikuju jutarnja i dnevna temperatura kako biste pripremili tijelo na ono što dolazi. Ako ste jedna od onih osoba osjetljivijih na promjene vremena, kod prvih simptoma glavobolje možete uzeti paracetamol i riješiti se te neprijatne pojave.
2. Izađite u prirodu i aktivirajte se
Bilo koji oblik tjelesne aktivnosti u trajanju od najmanje pola sata dnevno učiniće organizam stabilnijim i otpornijim na vremenske promjene. Još je bolje ako se fizička aktivnost odvija u prirodi na čistom vazduhu.
Svejedno je da li ste se odlučili za brzo hodanje ili neki drugi oblik aktivnog treninga, aktivnosti u prirodi pomoći će vam da se riješite stresa i bolje osjećate, a uz to mogu da vam smanje šanse za pojavu glavobolje.
3. Neka vaša ishrana bude raznolika i puna vitamina
Zdrava i pravilna ishrana bogata voćem i povrćem dobar je preduslov za ublažavanje negativnih posljedica vremena. Uz raznoliku prehranu važno je i redovno unošenje vode. Preporučuje se dnevni unos od 2 do 3 litra.
4. Zamijenite kafu biljnim čajem
Kako biste se lakše nosili s meteoropatijom, pomoć možete da potražite u opuštanju s različitim biljnim napicima ili obogaćivanjem obroka s različitim dodacima ishrani. Biljni čajevi poput kamilice, pasjeg trna ili limete, pomažu da se opuste nervi, piše Zadovoljna.
Komentari