Književnica se najprije osvrnula na svoju vezu sa Barom, odnosno činjenicu da ja u ovom gradu boravila prvi put 1979. godine, kod pokojnog svekra, poznatog novinara, književnika i urednika Mila Kralja, te da joj je drago da na “ovom posvećenom mjestu” čita pjesme.
Po njenim riječima, jezik djetinjstva i zavičaja je veza koju dijete stiče rođenjem i prvim koracima i očima, “i dok otkriva svijet, stiče se preko jezika, uspavanki koje još nesvjesno čuje od majke preko bajalica i čaralica i gatalica, odnosno svega što stari, posebno babe i majke govore kako bi dijete zaštitile od zla i uroka”.
Milica Kralj se posebno osvrnula na “neprijatnosti koje je imala radeći za „Pobjedu“, jer je napisala niz tekstova o tome kako je srpska književnost marginalitzovana, dok su “svi ostali pokušavali da opovrgnu moje napise i činjenice koje sam navela”.
Milica Kralj je autorka sedam objavljenih pjesničkih knjiga, priredila je antologiju svjetskog i srpskog ljubavnog pjesništva, panoramu savremenog pjesništva žena Crne Gore, knjigu eseja o pjesnicima samoubicama i temat “Savremena srpska poezija u Crnoj Gori”. Moderator večeri je bio novinar i književnik iz Bara Milan Vujović.
Večeras, u 21:00, u galeriji “Velimir A. Leković” biće otvorena treća izložba XXVI izdanja Barskog ljetopisa.
Riječ je o izložbi “12+” vajarske sekcije Udruženja likovnih umjetnika Srbije, na kojoj će svoje radove predstaviti dvanaest eminentnih umjetnika - Đorđe Aralica, Gordana Čekić, Marko Gavrilović, Predrag Kovačević, Vladislav Krstić, Ljubomir Lacković, Rade Marković, Maša Paunović, Snežana Perović, Marijana Popović, Julijana Protić i Božo Terzić.
Publika će biti u prilici da vidi radove individualnih umjetničkih poetika, manjih formata, u heterogenim vajarskim tehnikama, od klasične skulpture do instalacija i objekata. Zanimljivost ove postavke je i u činjenici da se crnogorskoj javnosti nakon dužeg niza godina omogućava da ima uvid u kolektivnu ekspoziciju skulptorskih ostvarenja umjetnika Srbije.
Izložbu, koja će biti u postavci do kraja avgusta, otvoriće predsjednik Udruženja likovnih umjetnika Srbije Rade Marković i istoričarka umjetnosti mr Anastazija Miranović.
(Izvor:Analitika)