Koncert je dio KotorArtove humanitarne akcije „Umjetnost djeci” kojom se od prodatih karata na koncertima Don Brankovih dana muzike, kao i od sponzorstava prikupljaju sredstva za adaptaciju Dječjeg odjeljenja kotorske bolnice i naišao je na oduševljenje mališana, kao i na veliku podršku medicinskog osoblja. Autorka projekta Marina Apostolović je za klavinovom smještenim u hodniku odjeljenja svirala kompoziciju „Marš patuljaka” Edvarda Griga iz njegovog ciklusa Šest lirskih komada, op. 54, dok su djeca iz njene radionice „marširala” od sobe do sobe darujući mališanima prigodne igračke.
- Baš je fino, iznenađeni smo prijatno, moglo je da bude i više muzike, jer je moj sin očekivao i neku predstavu, kaže Dragana Bulatović, majka četvorogodišnjeg Damjana, koji je na odjeljenju već tri dana.. Muzika djeluje ljekovito na svako biće, naravno da prija i djeci - divna inicijativa i zaista rijetka u današnje vrijeme besparice, kada se s mukom nalaze sredstva da se nešto napravi, ovo je zaista divan gest i akcija za pohvalu, kažu pedijatar Jovan Raičević i Zoja Radanović-Maslovar, načelnica Dječjeg odjeljenja, koji su aplaudirali malim „patuljcima”. KotorArtić već četiri godine redovno okuplja djecu u muzičkoj radionici, to je postao brend festivala. Pet radionica na temu „Čojstvo i junaštvo” u čast 200 godina rođenja Njegoša, okupila su se djeca koja su zainteresovana za muzičko-scenske umjetnosti.
Jako je lijepo što djeca učestvuju u ovom humanitarnom dijelu, što se KotorArt povezao sa bolnicom, da 20 odsto sredstava sponzora Prve banke i od svih prodatih karata ide za bolnicu, to će biti lijep projekat, jer će i finansijski da pomogne bolnici. Sa umjetničke tačke gledišta i gledišta roditelja, mnogo znači djeci koja su tu na infuziji, ljuta su što nisu na kupanju, to što su dobila poklončiće, slušala neku muziku, da im podigne moral i duh, da im drži dobro raspoloženje, kaže autorka i voditeljka radionice Marina Milić-Apostolović. Glumica Katarina Krek je učestvovala u animaciji djece i scenskom uobličavanju nastupa u bolnici.
- Namjera nam je bila da održimo nastup ispred odjeljenja, da djeca izađu malo iz svojih soba, međutim, okolnosti su takve i osoblje je smatralo da djecu ne treba izvoditi vani, a hodnik koji je pretrpan aparatima, nije dovoljno prostoran da bi u njemu bio izveden cijeli program. Ipak, najvažnije je to da u okviru Don Brankovih dana muzike djecu od najranijeg uzrasta počinjemo da vezujemo za klasičnu muziku, kao nešto što nije samo za odrasle, nego je i te kako životno i aktuelno u današnje doba, kazala je Katarina Krek.
Isti učesnici nastupili su i u večernjem programu pod nazivom „Čojstvo i junaštvo u muzici” u Crkvi Sv. Duha, uz kompozicije Rahmanjinova, Prokofjeva, Miroslava Štatkića i Marka Tajčevića.
Posvećena muzici i djeci
Marina Milić-Apostolović, pijanistkinja i redovna profesorka Akademije umetnosti u Novom Sadu, prvi kostimirani interaktivni koncert postavila je u Londonu 2001. godine. Tada je direktor kompanije „Stenvej” takav pristup, inače naučno izučavan i potvrđen MBA disertacijom na Univerzitetu u Batu, ocijenio riječima: „Naprosto genijalni pristup, nigdje do sada viđen!” Devetnaest godina provedenih u prestonici Velike Britanije ostavili su traga na Marinu, koja je i umjetnica Bi-Bi-Sijevog Radija 3. Njen portret u Sali slavnih Stenvej hola može se vidjeti uz najveće pijaniste prošlosti i sadašnjice. Kreirala je i specijalne kompakt-diskove i DVD zapise za najmlađe, sve sa željom da djecu privuče klasičnoj muzici. U Londonu je 1991. osnovala fond „Laza Kostić” s ciljem promovisanja srpske kulture u svijetu na najvišem nivou, čiji je najveći projekat bila predstava Henri VI (2012) na Kulturnoj olimpijadi u londonskom teatru Glob.
(Izvor:Dan)