"Iz razloga što zavise ne samo zakoni o njihovim usvajanjima, već i usvajanje budžeta. To je nešto što je očekivano. Ono sto će biti u narednim danima, ja pretpostavljam da se vode pregovori, da se pokušava i jedna i druga strana da dobiti što više, naravno upitno je da li će ta rekonstrukcija podrazumijevati jedan neki širi paket, više naravno od onoga što je ponudio liderima Demokratskog fronta Krivokapić", naveo je Vujović.
Vujović vjeruje da taj dogovor ne podrazumijeva samo ministarske pozicije, već i pozicije unutar javnih preduzeća. Demokratski front ranije je najavio da neće glasati ni za jedan zakon pa ni budžet ukoliko se ne usvoje tuzilački zakoni.
Bez obzira na izričitost DF-a, Vujović vjeruje da će ovaj politički savez ipak na kraju popustiti zarad ostanka u vlasti.
"Mislim da je to realni scenario, da DF povuče i da odustane od svojih zahtjeva, bez obzira na izričitost koja je saopštena, nego da URA i Demokrate a i sama Vlada rizikuje zaoštravanje regiona sa zapadnim partnerima. Vlada je napravila puno grešaka, puno da kažem faulova i sad ovako demonstriranje ove parlamentarne većine, da želi da ide u pravcu konflikta zapadnim partnerima, bilo bi moguće samo shvatiti da je to razilaženje, rastanak", dodaje Vujović.
Ukoliko bi se dogodilo da tužilački zakoni, ovakvi kakvi jesu, budu usvojeni na insistiranje DF-a postavlja se pitanje da li su Demokrate i URA spremni da uđu u direktan sukob sa zapadnim partnerima.
"Ja vjerujem da u koliko bi URA i poslanici Demokrata glasali za te zakone da bi bili prekriženi od strane zapadnih partnera, da ih više niko tamo ne bi doživljavao kao partnera, već bi ih doživljavali kao proruske snage", naglasio je Vujović.
Vujović se osvrnuo i na to sto je v.d. direktora ANB-a Dejan Vuksić odao tajne podatke jedne bezbjednosne agencije NATO članice. To će, prema njegovom misljenju, narušiti našu poziciju u NATO-u.
"Moje shvatanje je da je grubo prekršio zakone i izašao iz svoje nadležnosti, odnosno narušio, da kažem zloupotrebio ovlašćenja i nanio tehničku štetu, ne samo interesima CG već i našem bezbjednosnom sektoru. Uradio je jedan gotovo jedan neprijateljski potez prema ključnom savezniku. To se jednostavno ne može tolerisati. Odgovornost je na Vladi, iz razloga što ga je predsjednik Vlade podržao", kazao je Vujović.
Ono što izaziva zabrinutost zapadnih partnera je i zakon o državljanstvo budući da je namjera predsjednika Vlade, kako kaže Vujović, da sto veći broj državljana Srbije i BiH pod pretpostavkom srpske nacionalnosti dobije državljanstvo čime se i otvara pitanje promjene orijentacije biračkog tijela u CG.
"Ne samo da bi se narušio taj odnos državljana u korist prosrpske snage, već bi se narušio odnos prozapadne i proistočne snage. Tako da bi ta promjena zabetonirala jednu novu većinu koja ne bi bila prozapadno orijentisana i to je jedan sofisticirani pokušaj da se promjeni orijentacije spoljno političkog kursa ali u okviru NATO saveza", istakao je Vujović.
NATO bi bio suočen da ima jednu zemlju u kojoj vlast vrši proruska vlada i jedna proruska većina, zaključuje Vujović.
Komentari