"Pogled na Ruel" prva je slika Kloda Monea na kojoj se nazire njegov kasniji stil. Mladi impresionista naslikao je kada je imao samo 18 godina, a do tada je slikao samo portrete i karikature. Slikarstvo ga je privuklo zahvaljujući poznanstvu s Eugeneom Boudinom, prvim slikarom pleneristom, a Mone za njega kaže kako mu je "skinuo veo s očiju" i da je tek dana shvatio što je prava umjetnost. Zaljubivši se u prirodu rekao je kako "Eugeneu Boudinu duguje svoj umjetnički izraz", a danas Moneu zbog njegove umjetnosti duguje cijeli svijet.
Sa samo 8 godina, Pikaso je već stvarao remek djela. "Pikador" je njegova prva ozbiljna slika s uljanim bojama, s kojima je nastavio da slika čitav život. Umjetnosti ga je naučio njegov otac slikar, koji mu je od malih nogu dopuštao da dovršava njegova platna. Nakon toga je Pikaso izučavao slikarstvo u Barseloni, pa onda i u Madridu. Kada je imao 18, organizovana je njegova prva izložba - slike budućeg kubiste bile su izložene u boemskom cafeu "Els Quatre Gats" u Barseloni.
Autorstvo slike "Mučenje sv. Antona" dugo je pripisivano ateljeu Domenika Girlandaia, gdje se obučavao i sam Mikelanđelo. Tek 2008. je priznata kao autorsko djelo Mikelanđela Buonarotija. Rad na slici završen je kada je imao samo 12-13 godina, a danas se može smatrati kao jedna od najskupljih slika u istoriji koju je naslikalo dijete - 2009. prodata je za 6 miliona dolara.
U ranim radovima je Marsel Dišan eksperimentisao je kako s klasičnim tehnikama, tako i s kubizmom ili fovizmom. Kada su ga nakon mnogo godina upitali ko je uticao na njegovu umjetnost, Dišan je naveo upravo simbolistu Odilona Redona, čiji radovi su se svojim karakterom isticali među drugima, iako su formalno pripadali klasičnom simbolizmu. Kada je imao 14 godina naslikao je "Portret Ivon Dišan".
Prije morskih pasa i krava u formalinu, kaleidoskopa, dijamantne lobanje, učestvovanja u kolektivu YBA (Young British Artists) i statusa jednog od najbogatijih savremenih umjetnika, Demijan Hrst je započeo svoju karijeru akademskim slikanjem. Tako je nastala "Studija za Delakroa (Sirotica na groblju)" 1981. kada je imao 16 godina.
"Rvači", Džon Evert Mile, 1840-1841.
Džon Evert Mile je postao najmlađi student Kraljevske akademije umjetnosti ikad. Budući prerafaelit, čije je društvo odstupilo od akademskih kanona i stvaralo svoju netradicionalnu umjetnost, Mile je ipak u počecima podilazio klasici - akvarel "Rvači" s početka 1840-ih, pravi je primjer za to.(Buro247)
(Izvor:RTCG)