Izostanak reakcije ne znači da je osoba nezaštićena, tako da nema razloga za brigu reklo je troje stručnjaka, Pol Ofit, upravnik Centra za vakcine pri Dječjoj bolnici u Filadelfiji, dr Glen Ral, imunolog iz "Fox Chase“ centra za karcinom, takođe iz Filadelfije i dr Sara Kols sa Univerziteta "Arizona College of Medicine“.
Vakcina djeluje i u slučaju da nemate nuspojave“, rekla je dr Kols i naglasila "mnogi imaju nuspojave, a mnogi ne“.
Izostanak glavobolje ili povišene tjelesne temperature nije razlog za zabrinutost, kaže Pol Ofit i objašnjava:
"Sigurno je da ne morate imati nuspojave da biste znali da ste zaštićeni“.
Drugim rečima obije pojave, sticanje imuniteta i nuspojave, rezultat su niza upozorenja u imunološkom sistemu nakon vakcine.
Ali samo zato što je prvobitna upala uspješno podstakla proizvodnju antitijela i drugu vrstu obrane od bolesti, to ne znači da ona mora nužno da izazove i povišenu temperaturu.
Nema stroge korelacije između te dvije stvari, kaže dr Kols, predsjednica Komisije za javno zdravlje i nauku Američke akademije porodičnih ljekara.
I mnoge druge moderne vakcine izazivaju malo nuspojava, ako ih uopšte i izazivaju, pa ipak dobro djeluju, kaže Ral, koautor Načela virusologije.
"Normalno, mi ne vidimo dragocjene nuspojave nakon vakcinacije“, rekao je.
Da li će ljudi imati nuspojave zavisi i od drugih faktora, a ne samo od njihovog imunološkog sistema, a to su umor, stres i način na koji doživljavaju bol, objašnjava Kols.
Postotak raznolikih reakcija razlikuje se od vakcine do vakcine, a kod vakcina koje se daju u dvije doze, nuspojave se češće pojavljuju nakon druge doze.
Kod primjene Fajzer/Biontek vakcine, u kliničkim ispitivanjima 3,7 odsto učesnika starosti od 18 do 55 godina imalo je povišenu tjelesnu temperaturu nakon prve doze, a 15,8 odsto nakon druge. Polovina je imala glavobolju nakon druge doze, ali su uglavnom bile blage. Svi ti efekti su prolazni i traju dan ili dva.
U rijetkim slučajevima, teža alergijska reakcija zvana anafilaksija, nastupa u minutama nakon vakcinacije i ljekari su uvjek spremni da intervenišu EpiPenom (uređajem za automatsku injekciju adrenalina) ili sličnim koji sadrži epinefrin.
Konačno, Ofit, Ral i Kols govore o sistemskim nuspojavama, a ne o "lokalnim“ efektima kao što su bol u ramenu u koje je ubrizgana vakcina ili crvenilo na mjestu uboda jer su te pojave česte, ali su zanemarljive u odnosu na ono što bi moglo da se dogodi ako se razbolite od kovida-19.
Komentari